Reklama zniknie za 11 sekund

Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Świnie>Aktualności branżowe>

Za mało wieprzowiny na naszych stołach?

Obrazek

O zdrowej i bezpiecznej wieprzowinie przekonywali uczestnicy spotkania „Wieprzowina na Wielkanocnym stole”.  Nie zabrakło też rozmów o afrykańskim pomorze świń i reformie systemu nadzoru nad rzeźniami.

wk10 kwietnia 2019, 17:45
Jak co roku w Centrum Prasowym PAP odbyło się zorganizowane przez Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy wielkonocne spotkanie poświęcone aktualnym problemom branży mięsnej połączone z degustacją wyrobów. Obecni na sali eksperci przekonywali o tym, że Wielkanoc to typowe „święta mięsne”, a mięsa wciąż jemy… za mało.

Mięso zdrowe

 – Jemy stanowczo za mało mięsa. Jemy 70 kg i w porównaniu z Hiszpanami, Duńczykami to jest stanowczo za mało. Jesteśmy w środku tej europejskiej stawki. A nasze mięso jest bardzo dobre. Wystarczy spojrzeć na badania, że ponad połowa Polaków chce ograniczyć spożycie mięsa, a ¼ chce przejść na wegetarianizm, ale jak się patrzy na piękne polskie mięso ciężko się powstrzymać, żeby nie przełknąć śliny – przekonywał prof. Dariusz Lisiak z Instytutu Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego.

Zdaniem naukowca polskie mięso jest również coraz lepsze, a dotyczy to zwłaszcza wieprzowiny, której mięsność dzięki pracy hodowlanej, systematycznie od lat rośnie. – Wieprzowina jest o ponad 30% chudsza niż wykazują to normy żywieniowe dla ludzi. Jeżeli w szynce było 260 kilokalorii, a jest 128 to znaczy, że możemy jej zjeść dwa razy więcej – dodał prof. Lisiak.

Mięso bezpieczne

Obecny na spotkaniu minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski apelował do uczestników o promowanie  w społeczeństwie wieprzowiny i jej wartości odżywczych oraz kulinarnych. Zwłaszcza, że jego zdaniem sytuacja epizootyczna kraju, w związku z afrykańskim pomorem świń, się poprawia. – W ostatnich miesiącach tych ognisk jest bardzo mało. Nie ma dramatycznego natężenia chorób jak to ma miejsce w przypadku Chin czy Wietnamu. Ale jest problem z odstrzałem dzików. Tu wiąże duże nadzieje z nowym kierownictwem Polskiego Związku Łowieckiego – powiedział minister Ardanowski.

Sytuacja w niektórych rejonach się ustabilizowała się na tyle, że Komisja Europejska zgodziła się, aby w ok. 60 gminach ponownie rozpocząć hodowle świń, gdyż wirusa ASF już tam nie ma.

Reforma systemu bezpieczeństwa

Szef resortu rolnictwa podtrzymał chęć wzmocnienia Inspekcji Weterynaryjnej, ale wraz z przeprowadzeniem reformy nadzoru nad rzeźniami. – Chce, aby tylko państwowa inspekcja była uprawniona do nadzoru nad bezpieczeństwem i temu będzie dedykowana nowa ustawa weterynaryjna, która określi w jaki sposób środki płacone przez zakłady ubojowe będą trafiały do pracowników państwowej Inspekcji Weterynaryjnej  – zapowiedział minister Ardanowski, który dodał, że problem z niskimi pensjami dotyczy także pracowników ODR czy KRUS. 

wk
Forum Rolników i Agrobiznesu: Świnie


Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)