Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Portal partner

Zabezpieczaj rany zwierzętom!

20.03.2017

Drukuj

Zabezpieczaj rany zwierzętom!

Artykuł dostępny

– Z punktu widzenia produkcyjnego największe znaczenie w hodowli świń mają paciorkowce – streptokoki i gronkowce – stafylokoki. Ich obecność w każdej chlewni jest pewna – uważa dr n. wet. Piotr Kołodziejczyk. 

r e k l a m aZakażenia tymi bakteriami są możliwe przede wszytkim wtedy, kiedy dochodzi do przerwania ciągłości skóry. Mówimy wówczas najczęściej o zakażeniach przyrannych. A – zdaniem naszego eksperta – od takiej rany już prosta droga do zakażenia bakteryjnego narządów położonych głębiej, czyli stawów, mózgu, czy nawet osierdzia. Dlatego odpowiednia dbałość o czystość w chlewni oraz zabezpieczanie ewentualnych ran czy urazów wykluczy lub conajmniej ograniczy powstawanie wielu poważnych chorób lub technopatii. 

Zapraszamy do lektury kwietniowego wydania "top świnie", w którym piszemy szczegółowo czym, jak i kiedy zabezpieczać rany świń. Okazuje się bowiem, że niekiedy po kastracji, którą w większości chlewni wykonuje się do 7. dnia życia nie zawsze musimy padawać antybiotyk w zastrzyku. Możliwe jest miejscowe zabezpieczenie rany pokastracyjnej poprzez użycie np. antybiotyku w aerozolu bezpośrednio na miejsce pooperacyjne. To wystarczająco zabezpiecza prosięta przed zakażeniem streptokokami.  

O tym oraz wielu innych możliwościach zabezpieczania i dezynfekcji ran możecie Pańswto przeczytać już niebawem w najnowszym wydaniu "top świnie".   aku 

Read more in the premium version

article icon

Sprawdż za ile kupisz krajowy sprzęt zielonkowy!

Order a premium version

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii