Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a

Zabezpieczaj rany zwierzętom!

Obrazek

W każdej chlewni na świecie są obecne miliony, a nawet miliardy bakterii. Jednak to czy drobnoustroje te spowodują zakażenie świń zależy od hodowcy i obsługi zwierząt. Aby temu zapobiec należy zabezpieczać i dezynfekować wszystkie rany. 

Anna Kurek20 marca 2017, 14:38

– Z punktu widzenia produkcyjnego największe znaczenie w hodowli świń mają paciorkowce – streptokoki i gronkowce – stafylokoki. Ich obecność w każdej chlewni jest pewna – uważa dr n. wet. Piotr Kołodziejczyk. 

Zakażenia tymi bakteriami są możliwe przede wszytkim wtedy, kiedy dochodzi do przerwania ciągłości skóry. Mówimy wówczas najczęściej o zakażeniach przyrannych. A – zdaniem naszego eksperta – od takiej rany już prosta droga do zakażenia bakteryjnego narządów położonych głębiej, czyli stawów, mózgu, czy nawet osierdzia. Dlatego odpowiednia dbałość o czystość w chlewni oraz zabezpieczanie ewentualnych ran czy urazów wykluczy lub conajmniej ograniczy powstawanie wielu poważnych chorób lub technopatii. 

Zapraszamy do lektury kwietniowego wydania "top świnie", w którym piszemy szczegółowo czym, jak i kiedy zabezpieczać rany świń. Okazuje się bowiem, że niekiedy po kastracji, którą w większości chlewni wykonuje się do 7. dnia życia nie zawsze musimy padawać antybiotyk w zastrzyku. Możliwe jest miejscowe zabezpieczenie rany pokastracyjnej poprzez użycie np. antybiotyku w aerozolu bezpośrednio na miejsce pooperacyjne. To wystarczająco zabezpiecza prosięta przed zakażeniem streptokokami.  

O tym oraz wielu innych możliwościach zabezpieczania i dezynfekcji ran możecie Pańswto przeczytać już niebawem w najnowszym wydaniu "top świnie".   aku Picture of the author
Autor Artykułu:Anna Kurek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)