Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Świnie>Aktualności branżowe>

Zdrowie: Żelazo – dać czy nie dać?

Obrazek

Preparaty zawierające żelazo podaje się prosiętom w celu zapobiegania niedokrwistości noworodków. Lekarz weterynarii, specjalista chorób świń – Bogdan Cegiełka z Chrzypska Wielkiego w woj. wielkopolskim przypomina jednak, że możemy je używać jedynie u zdrowych zwierząt. Inaczej czekają nas kłopoty. 

Anna Kurek29 marca 2017, 10:24

– Na pytanie dać czy nie dać odpowiedź jest jedna. Zdecydowanie dać! Ważne jednak, aby przed podaniem dobrze ocenić zdrowie prosiąt. Wiemy, że suplementacja żelazem osesków w pierwszych dniach życia jest konieczna. Jednak niekiedy warto wstrzymać się z podaniem. Taka sytuacja ma miejsce na przykład kiedy prosięta mają biegunkę. Wówczas podanie żelaza jest błędem. Zdaniem eksperta – po pierwsze jest ono wówczas gorzej przyswajalne, po drugie – może spotęgować objawy biegunki. A to jak wiadomo u młodych świń jest bardzo niebezpieczne, może doprowadzić do odwodnienia.

Aby podać żelazo takim zwierzętom należy najpierw opanować chorobę. Dopiero wtedy możemy bezpiecznie suplementować prosięta żelazem – wyjaśnia lek. wet. Bogdan Cegiełka. Specjalista przypomina także, że niepodanie, lub podanie żelaza w złym momencie może doprowadzić do poważnych zaburzeń w odchowie prosiąt.  

W kwietniowym wydaniu "top świnie" w rubryce Vet Info, również co należy zrobić jeżeli po podaniu żelaza u prosiąt wystąpi wstrząs anafilaktyczny.  Zapraszamy do lektury. aku

 Picture of the author
Autor Artykułu:Anna Kurek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)