Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

Zmniejsz straty wody o 20%

08.11.2018

Drukuj

Zmniejsz straty wody o 20%

Artykuł dostępny

Wyniki badania w Prairie Swine Center pokazują, że zużycie wody można zmniejszyć w chlewni nawet o 20% regulując wysokość zawieszenia poidła smoczkowego i przepływ wody. 

r e k l a m aEksperyment polegał na zbadaniu wpływu wysokości i przepływu wody w poidle smoczkowym na marnowanie wody w budynkach, w których utrzymywane są prosięta. 
Podczas 12-tygodniowego prowadzono badania w miotach pochodzących od ośmiu loch.
Straty wody i paszy obserwowano w dwóch etapach w 1-4 tygodniu życia i w 8-12 tygodniu życia. W tym czasie poidła ustawiono na dwóch wysokościach 5 cm powyżej barków prosiąt i na wysokości 33 cm. 
Przy każdej wysokości poidła stosowano dwa natężenia przepływu, 500 i 1000 ml / min.
Świnie w każdym z miotów miały możliwość skorzystania z dwóch wysokości i natężenia przepływu tydzień po tygodniu dokonywano zmian systemu pojenia i obserwowano jaki ma to wpływ na straty wody. 
Niska wysokość ustawienia poidła zwiększyła straty wody o 10-20%, natomiast przy wyższym przepływie wody o dodatkowe 7%. Wyniki wskazują na to, że poidła powinny być ustawione wyżej i mieć ustawiony niższy przepływ wody. 

oprac. dkol na podst. pigsite.com
Fot. Pixabay

Polecane dla Ciebie:

article icon

Jakie dysze, taka kropla

Czytaj

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii