Amazone: ulepszone maszyny w polu
Nawet szeroką paletę sprzętu trzeba nieustannie rozwijać, by odpowiedzieć na oczekiwania klientów. Przedstawiamy nowości z firmy Amazone.
Za nami kolejna edycja Amatechniki, spotkania podczas którego firma Amazone zaprezentowała licznie zgromadzonym rolnikom z Europy najnowsze konstrukcje maszyn. Miejscem spotkania była siedziba firmy w Gaste.
Precyzyjny rozsiew i oprysk
Nowością w rozsiewaczach zawieszanych ZA-TS oraz zaczepianych ZG-TS w wersji Hydro jest wyposażenie w seryjny system dynamicznej kontroli szerokości rozsiewu DynamicSpread. Nowe oprogramowanie, jako podstawa systemu we współpracy z GPS umożliwia podzielenie szerokości roboczej rozsiewacza na 64 a nawet 128 sekcji. Dzięki temu możliwe jest precyzyjne dopasowanie ilości wysiewanego nawozu, tak by uniknąć podwójnego nawożenia danej części pola. Ma to szczególne znaczenie przy polach o nieregularnych kształtach i podczas pracy na uwrociach. W poprzednich wersjach maksymalna liczba sekcji, na jaką można było podzielić nawożony obszar wynosiła 32.
Opryskiwacze Amazone także można wyposażyć w nowy system precyzyjnego oprysku AmaSwitch, polegający na elektrycznym sterowaniu każdym rozpylaczem w standardowym rozstawie 50 cm. Nowa technologia bazuje na zastosowaniu potrójnych głowic rozpylaczy z elektrycznym systemem aktywacji. Dzięki temu, oprócz automatycznego wyłączania oprysku dla nakładających się obszarów można dokładnie regulować szerokość wykonywanego oprysku. W porównaniu do bardziej skomplikowanego systemu AmaSelect z możliwością elektrycznej zmiany stosowanego rozpylacza system AmaSwitch jest tańszą wersją, oferującą jednak indywidualne sterowanie pracą rozpylaczy i system DUS z ciągłym obiegiem cieczy. System DUS umożliwia rozpoczęcie oprysku równocześnie dla wszystkich rozpylaczy.
Siew z dwóch talerzy
Wszystkie siewniki zbożowe Amazone wyposażane były do tej pory w jednotalerzową redlicę wysiewającą z serii RoTeC. Na Amatechnice po raz pierwszy zaprezentowano rozwiązanie z podwójną redlicą TwinTeC+, dostępną aktualnie w kombinacjach siewnych Cirrus 6003-2 i Cirrus 6003-2C. Wprowadzone rozwiązanie, to kolejny dowód wpływu rolników na konstrukcje i wyposażenie produkowanych maszyn. Redlica TwinTeC+ ma średnicę 380 mm i podąża za nią gumowe koło kopiujące o szerokości 50, 65 lub 80 mm. Belka z sekcjami wysiewającymi wyposażona jest w centralną hydrauliczna regulację docisku. Poza tym głębokość pracy każdej sekcji można regulować indywidualnie za pomocą specjalnych dźwigni. Podwójne redlice talerzowe rozmieszczone są co 16,6 cm w rzędzie, a zalecana prędkości pracy mieści się w zakresie od 10 do 20 km/h.
Z hydrauliką w uprawę
Zaprezentowany przed dwoma laty pług obracalny Cayron wzbogacono o możliwość hydraulicznego zabezpieczenia korpusów przed przeciążeniem. Do tej pory producent oferował tylko wariant z kołkiem ścinanym. Działanie hydraulicznego systemu można precyzyjnie regulować zmieniając nacisk korpusu w zakresie od 750 do 2000 kg. Maksymalne uniesienie korpusu to 45 cm. Możliwe jest także boczne odchylenie korpusu w przypadku omijania dużego kamienia, wychylając sekcję o 20 cm. Charakterystyczną cechą pługów Cayron z zabezpieczeniem hydraulicznym jest mocniejsze zabezpieczenie pierwszego korpusu (o 18%) – zdaniem firmy występują tam wyższe opory niż w przypadku pozostałych elementów roboczych.
Dużym ułatwieniem w pracy bronami talerzowymi z serii Catros o szerokości roboczej 3 m są hydraulicznie wysuwane belki z talerzami. Zsunięcie belek pozwala uzyskać wymaganą szerokość w transporcie, z kolei ich maksymalne rozsunięcie umożliwia uzyskanie wymaganego przesunięcia między rzędami talerzy i efektywną pracę na szerokości 3 m.
Więcej na temat nowości z firmy Amazone w magazynie „top agrar Polska” i kwartalniku „top technika Premium”. beb
Fot. Beba
Przeczytaj również

W tym roku zaprezentowano ponad 30 maszyn Amazone, co podziwiało kilka tysięcy gości.

Jako pierwsza na placu pojawiła się brona Catros z hydraulicznie przesuwanymi belkami.

Układ pozwala na szybkie przystosowanie maszyny do pracy i transportu.

Najwięcej zainteresowania budziła brona Catros+ 12003-2TS o szerokości roboczej 12 m.

12-metrowy Catros w pracy. Za utrzymanie głębokości roboczej odpowiada tylny wał zagęszczający oraz cztery wahliwie zamontowane koła kopiujące.

Pług Cayron to najmłodsze dziecko inżynierów Amazone.

Hydrauliczne zabezpieczenie przeciążeniowe można regulować z naciskiem od 750 do 2000 kg na korpus.

Aby poprawić zagęszczenie gleby przed uprawą i siewem zestaw można wyposażyć w przedni wał oponowy.

Siewnik AD-P 3000 Special z pneumatycznym transportem materiału siewnego i systemem precyzyjnego dozowania.

Trzybelkowy kultywator Cenius w wersji Super z zabezpieczeniem sprężynowym.

W pracy kultywator Cenius Special z zabezpieczeniem kołkowym.

Licznie zgromadzonym rolnikom zaprezentował się także kultywator Cenius 5003-2TX Super.

Siewnik Cirrus z dodatkowym wałem oponowym zamontowanym przed sekcją talerzową.

Mechaniczny siewnik D9-6000 TC z możliwością podsiewu nawozu. Produkt dedykowany na rynki wschodnie, głownie Rosja i Ukraina.

Opryskiwacze zaprezentowały się w pracy na torze z przeszkodami.

6-metrowy siewnik Primera służy do pracy w systemie siewu bezpośredniego.

Rozsiewacz ZG-TS 8200 można również nabudować na podwoziu ciężarówki.