Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Technika>Aktualności branżowe>

Amerykańskie firmy, a rolniczy kryzys

Obrazek

Kolejne raporty publikowane przez światowych producentów maszyn rolniczych potwierdzają pogarszającą się sytuację w branży.

Jan Beba5 czerwca 2016, 04:24

Kryzys na większości rynków rolniczych świata przekłada się na mniejszą niż zazwyczaj chęć zakupową rolników. Firmy mają w związku z tym nie lada problem, bo rozpędzona w poprzednich latach produkcja ciągników, kombajnów i innych maszyn nie znajduje odpowiedniego zainteresowania ze strony klientów. Przyjrzeliśmy się ostatnim wynikom finansowym firm John Deere oraz AGCO.

W firmie John Deere także w drugim kwartale roku rozliczeniowego (luty–kwiecień) odnotowano mniejsze obroty i wynikający z tego zysk. Prognozowany wynik finansowy na koniec roku obrotowego (listopad–październik) w porównaniu do sytuacji z lutego został pomniejszony o kolejne 100 mln dolarów i obecnie wynosi 1,2 mld dolarów. Według szacunków amerykańskiego koncernu należy się spodziewać 8% spadku przychodów branży. W raportu opublikowanego przez John Deere wynika, że w drugim kwartale zysk był o 28,3% niższy niż w analogicznym okresie poprzedniego roku i wyniósł 495 mln dolarów. Niższe wyniki finansowe mogą wynikać z niekorzystnego kursu, po którym przelicza się ceny sprzedawanych maszyn oraz mniejszym zainteresowaniem nowymi maszynami, co powodowane jest przez mniejszą dochodowość rolnictwa. Największych spadków koncern spodziewa się w Ameryce Północnej i Południowej od ok. 15 do 20%. Z kolei dla krajów Unii Europejskiej szacunki wskazują na 5% obniżkę obrotów. Obroty w Azji w porównaniu do 2015 roku mają pozostać na zbliżonym poziomie.

Niezwykle trudny początek roku ma za sobą drugi amerykański koncern – AGCO. Wchodzące w jego skład marki traktorów Challenger, Fendt, Massey Ferguson i Valtra w pierwszym kwartale 2016 roku (styczeń–marzec) cieszyły się mniejszą niż zwykle popularnością. Niższy o 8,4% zysk wynka przede wszystkim ze znacznej obniżki popytu w Północnej i Południowej Ameryce. Zysk w tym regionie spadł z poziomu 30 mln dolarów do zaledwie 7,8 mln dolarów. Zauważalny był szczególnie spadek w sprzedaży największych traktorów, kombajnów i opryskiwaczy – 13,6%. W segmencie małych i średnich maszyn sprzedaż pozostała na dotychczasowym poziomie. 

Mimo to na koniec tego roku AGCO spodziewa się wzrostu dochodów o 1,8% do poziomu 924 mln dolarów, na co zapracować mają rynki w Europie, Afryce i Azji. Jak przewiduje firma, spadek zainteresowania maszynami w Niemczech i Wielkiej Brytanii ma zostać zrekompensowany przez wzrost sprzedaży we Francji i Finlandii. Znaczny wzrost dochodów, bo aż o 13,2% m a mieć miejsce w Azji, szczególnie w Chinach. AgE

 

Fot. BebaPicture of the author
Autor Artykułu:Jan Beba
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)