Annaburger sypnął nowościami

Nowy wóz asenizacyjny, rozrzutnik i specjalna platforma do przewożenia sprzętu po polu, to największe z nowości firmy z Annaburga zaprezentowane w trakcie targów Agritechnica.
W porównaniu do poprzednich wersji wozów asenizacyjnych nowa konstrukcja Profitanker Plus cechuje się nowym zbiornikiem wykonanym z tworzywa sztucznego wzmocnionego włóknem szklanym. Zbiornik przejmuje także część zadań nośnych, odciążając ramę maszyny. Dzięki temu konstrukcja ramy została znacznie odchudzona ograniczając jej masę aż o 1000 kg. W efekcie można było zastosować większy zbiornik, do którego mieści się teraz 19 tys. litrów. Zastosowane tworzywo jest odporne na korozję, zwiększając trwałość maszyny.
Producent zaprezentował także nową generację rozrzutników obornika, w których zastosowano m.in. wzmocnione elementy konstrukcyjne. Odpowiedzialny za przesuwanie materiału w kierunku walców adaptera podłogowy przenośnik łańcuchowy ma centralny hydrauliczny napęd. Dzięki temu traktorzysta może dokładniej regulować prędkość posuwu materiału niezależnie od prędkości jazdy. Z kolei napęd adaptera w skład którego wchodzą poziome walce rozdrabniające z talerzami rozrzucającymi materiał na szerokość kilkudziesięciu metrów przekazywany jest z WOM ciągnika. Poza wzmocnieniem elementów napędu, firma zdecydowała się na wprowadzenie mocniejszego sprzęgła przeciążeniowego, które chroni mechanizm np. w przypadku pochwycenia ciał obcych. Podwozie rozrzutnika ma wiele funkcji obsługiwanych przez układ hydrauliczny: amortyzacja dyszla, zawieszenie osi tandemowej i system skrętu kół drugiej osi. W opcji możliwe jest zamontowanie nadstawek do transportu sieczki kukurydzianej, co zwiększa możliwości wykorzystania sprzętu. Zarówno opisany wcześniej wóz asenizacyjny, jak i rozrzutnik obornika może być sterowany za pomocą systemu ISOBUS.
Sporą niespodzianką na stoisku niemieckiego producenta, była platforma na gąsienicach służąca do transportu przyczep objętościowych. Powierzchnia styku z podłożem dla gąsienic wynosi 4,75 m2 i jest znacznie większa niż w przypadku tradycyjnego układu jezdnego. Dzięki temu bez trudu można poruszać się po polu nawet gdy w ogumieniu (np. naczep samochodowych) zastosowane jest wysokie ciśnienie degradujące glebę. Wykorzystując uniwersalna platformę UniCrawler, nie trzeba inwestować w systemu zmiany ciśnienia w kołach między transportem a pracą polową. Obsługa „lawety” jest bardzo prosta, wystarczy wjechać przyczepą zaczepioną do ciągnika na platformę, uruchomić hamulec ręczny i ruszyć w dalszą drogę. Po zwolnieniu hamulca można przyczepą opuścić platformę. beb
Fot. Beba
Przeczytaj również

Lekki ale wytrzymały zbiornik pozwolił zwiększyć pojemność maszyny o 1000 litrów.

Nowy wóz ma hydraulicznie unoszoną oś na czas transportu.

Nowy rozrzutnik obornika ma wzmocniony układ rozrzucania obornika.

Przenośnik podłogowy napędzany jest centralnie silnikiem hydraulicznym.

Rozrzutniki Annaburger cechują się szeroką skrzynią ładunkową.

Platforma UniCrawler służy do przewożenia przyczep po polu.

Na czas transportu platforma składa się umożliwiając poruszanie po drogach publicznych.

Po wjechaniu na platformę wystarczy zaciągnąć hamulec ręczny w przyczepie.

Koncepcja Unicrawler ma na celu ograniczenie nacisku kół na glebę, szczególnie w ogumieniu z wysokim ciśnieniem.