Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Technika>Aktualności branżowe>

Bartłomiej Grzybek na Mistrzostwach Europy Operatorów

Obrazek

Choć nie stanął na podium, jest zadowolony z jazdy na torze Michelin Ladoux w Clermont-Ferrand we Francji. Organizatorami zawodów był John Deere i Michelin.

Jan Józefowicz27 czerwca 2017, 16:00

Sprawność, małe ugniatanie gleby, czas i zużycie paliwa – to najważniejsze czynniki, które decydowały o zwycięstwie w zawodach. - Przejazd trwał około 40 minut - mówi Bartłomiej Grzybek z Tarnówki. Było trochę szybkiej jazdy po asfalcie i odcinków, na których musieliśmy bardzo zwolnić. Trzeba też było wjeżdżać na wzniesienie i przejechać slalom między pachołkami. Dużym wyzwaniem był przejazd po polu z dostosowaniem się do ograniczonej prędkości i jak najmniejszym ubiciem gleby. Kluczowe znaczenie miało ustawienie odpowiednich parametrów maszyny.

John Deere przygotował dla zawodników nowe modele ciągników 6250R, które w lipcu wejdą do seryjnej produkcji. - Dla mnie to było coś zupełnie nowego używać ciągnika bez pedału gazu i sprzęgła, a korzystając tylko z joysticka Command Pro - mówi Grzybek. Tak naprawdę za pomocą ręki i kciuka można sterować całym ciągnikiem. Było to na pewno spore wyzwanie, aby wszystko odpowiednio zaprogramować, ale okazało się to bardzo intuicyjne – mówi polski reprezentant. Ciągnik 6250R ma moc znamieniową 250 KM, a z system IPM (inteligentne zarządzenie mocą) może ją w trakcie transportu podnieść aż o 50 KM.

Specjalnie na te zawody firma Michelin - współorganizator mistrzostw - przygotowała nową serię opon, które nie są jeszcze dostępne w sprzedaży. Ma ona nowy profil i bieżnik, co wpływa na samooczyszczanie się ogumienia i właściwości trakcyjne. Ma to wpłynąć na niższe zużycie paliwa.

W zawodach wzięło udział szesnastu zawodników, którzy zostali wybrani w internetowym głosowaniu. – Wszyscy prezentowali bardzo wyrównany, wysoki poziom. O wynikach decydowały naprawdę niewielkie różnice – mówi Bartłomiej Grzybek. Zwycięzcą zawodów został reprezentant Wielkiej Brytanii Samuel Graham. Obok niego stanęli: Dawid Durand z Francji i Stefan Hakansson ze Szwecji.

- Przywożę z Francji wspomnienia na całe życie - podkreśla Grzybek. Jestem dumny, że uzyskałem największą liczbę głosów podczas głosowania na uczestników zawodów w całej Europie. Czułem wsparcie tych osób, które mi kibicowały i bardzo pomogło mi to w rywalizacji.
oprac. jj

Fot. firmowe1 z 3
Ciągnik John Deere przygotowany do startu

Ciągnik John Deere przygotowany do startu

2 z 3
Bartłomiej Grzybek podczas przejazdu

Bartłomiej Grzybek podczas przejazdu

3 z 3
Od lewej Karol Zgierski (JD) i Bartłomiej Grzybek

Od lewej Karol Zgierski (JD) i Bartłomiej Grzybek

Picture of the author
Autor Artykułu:Jan Józefowicz
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)