Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a

Demofarma Väderstad

Obrazek

Nauka w praktyce – właśnie takie hasło ma przyświecać wspólnej inicjatywie, którą Väderatad zainicjował z RSP Twardawa na Opolszczyźnie. Celem projektu są badania wpływu różnych technologii uprawy, które mają obniżać koszty uprawy.

Dawid Konieczka19 czerwca 2015, 09:15

Cięcie kosztów to najbardziej realny sposób na zwiększenie dochodów w produkcji roślinnej. Można je osiągnąć pod warunkiem, że dysponuje się nowoczesnym sprzętem który umożliwia zastosowanie nowoczesnych technologii pozwalających ograniczyć straty wody w czasie uprawy, a także rzędowe nawożenie roślin.

W RSP Twardawa wiosną tego roku zasiano buraki, kukurydzę, bobik i soję siewnikiem Väderstad Tempo. Pod kukurydzę, bobik i soję nie zastosowano nawożenia fosforowo-potasowego. Zamiast tradycyjnych nawozów zastosowano nawóz zawierający dwutlenek krzemu, namominerał zeolit i szereg innych mikroskładników. Dwutlenek krzemu w połączeniu z wodą tworzy kwas ortokrzemowy, który uwalnia do kompleksu sorbycyjnego gleby składniki pokarmowe związane w glebie w formy nie dostępne dla roślin. Zadaniem zeolitu jest wiązanie jonów składników pokarmowych, a także zatrzymanie wody w glebie.

Doświadczenia założone wiosną tego roku w Twardawie wspólnie z Väderstad obejmują powierzchnię 80 ha. W przyszłym roku badania zostaną rozszerzone o rzepak i zboża ozime.

dk1 z 1
Inauguracja projektu Demofarma Väderstad miała miejsce w zamku w Mosznie na Opolszczyźnie.

Inauguracja projektu Demofarma Väderstad miała miejsce w zamku w Mosznie na Opolszczyźnie.

Picture of the author
Autor Artykułu:Dawid Konieczka
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)