Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a

Diagnostyka jest najważniejsza

Obrazek

Rozpołowienie ciągnika, remonty przekładni, diagnostyka za pomocą komputera – to typowe zadania, jakie stoją przed mechanikiem Robertem Kaliszem, naprawiającym sprzęt różnych marek.

Jan Józefowicz29 października 2017, 07:00
– Pewnego razu klient zgłosił, że w ciągniku pojawił się kod błędu (T17) mówiący, że traktorzysty nie ma na fotelu, a jednak tam był – wspomina Robert Kalisz, pracujący w serwisie firmy Agromarket Jaryszki. Przy takich błędach traktor nie pozwala włączyć niektórych funkcji, bo może to być niebezpieczne dla dalszego użytkowania ciągnika. Po to właśnie są takie zabezpieczenia. Właściciel twierdził, że problem nie pojawia się za każdym razem.

Pomyślałem, że jak przyjadę do gospodarstwa, to pewnie wszystko będzie działać, bo tak czasem bywa. Przyjeżdżam i faktycznie wszystko działa, a rolnik jeździ bez problemu.

Sprawdziłem poprawność działania systemu na nowym czujniku, ale nic się nie zmieniło. Piszemy protokół, że nie stwierdzono błędu. Klient mówi – wyjedziecie, a błąd pojawi się ponownie. W czasie naszej rozmowy syn rolnika zabiera traktor i rusza do pracy. Za kilka minut przychodzi i mówi, że błąd się pojawił.

Wsiadam do ciągnika, jeżdżę i błędu nie ma. Jak się okazało, ustawienia fotela były dostosowane do wagi ojca i mojej. Jeśli wsiadał syn, fotel nie odczuwał, że ktoś na nim siedzi. Fotel ma w sobie czujniki elektroniczne, które zaczynają działać przy określonym obciążeniu.

Po szczegółowych pytaniach okazało się, że ojcu działał, a błędy się pojawiały tylko wtedy, gdy jeździł syn. Wystarczyło przestawić czujnik, działający na zasadzie zbliżeniowej, aby był bardziej czuły i problem zniknął raz na zawsze. Jeden przypadek szczególnie zapadł mechanikowi w pamięci. To był problem z kopciuchem…
oprac. jj

Fot. Józefowicz

Więcej informacji na temat napraw Roberta Kalisza znajdziecie Państwo w listopadowym wydaniu "top agrar Polska" od. str. 110.1 z 2
Mechanik Robert Kalisz naprawia sprzęt różnych marek.

Mechanik Robert Kalisz naprawia sprzęt różnych marek.

2 z 2
Mechanik Robert Kalisz naprawia sprzęt różnych marek.

Mechanik Robert Kalisz naprawia sprzęt różnych marek.

Picture of the author
Autor Artykułu:Jan Józefowicz
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)