Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a

Elektryczne siewniki poplonu

Obrazek

Nakaz wysiewania różnych poplonów i między plonów sprawia, że na rynku pojawiają się coraz to nowi producenci sprzętu, pozwalającego szybko i sprawnie wysiać nasiona. Przykładem jest firma Rol-Tronic.

Paweł Twardowski3 lutego 2018, 08:00
Producent oferuje siewniki poplonów napędzane elektrycznie. Sprzęt, którego pojemność zbiornika wynosi 200 l charakteryzuje się maksymalną szerokością roboczą 6 m. Wewnątrz zbiornika znajduje się mieszadło, które podobnie jak wałek wysiewający ma napęd elektryczny. W razie potrzeby można odłączyć mieszadło, by nie uszkadzało delikatnych nasion.

W standardzie jest uniwersalny wałek wysiewający. W opcji producent oferuje wałek gumowy, który jest przydatny podczas wysiewu grubych nasion poplonów, takich jak np. łubin. W zbiorniku najdziemy także czujnik informujący o niskim poziomie nasion. Jest to standardowe wyposażenie, podobnie jak zestaw do próbnego wysiewu, składający się z wiaderka, korytka i wagi. W zestawie znajdziemy także dwa czujniki do montażu na ciągniku. Pierwszy z nich służy do odczytu prędkości jazdy, drugi sygnalizuje pozycje roboczą i transportową (czujnik mocowany jest na TUZ ciągnika).

Wysiane nasiona są transportowane strumieniem powietrza do maksymalnie 8 deflektorów rozrzucających. Napęd wentylatora jest również elektryczny. Siewnik jest kontrolowany za pomocą sterownika Tractor Speed. Sterownik kontroluje pracę wałka wysiewającego w zależności od: wyniku próby kręconej, zadanej normy wysiewu oraz prędkości jazdy.

Masa siewnika SP-2 nie przekracza 90 kg, co ułatwia szybki montaż na różnych maszynach. W niedalekiej przyszłości oferta siewników poplonów zostanie poszerzona o modele ze zbiornikami o pojemności 350 i 500 litrów.

pt


Picture of the author
Autor Artykułu:Paweł Twardowski
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)