Ziemniaki: innowacyjne rozwiązanie w sadzarce

Zmieniający się klimat, presja na zmniejszenie wykorzystania herbicydów i wycofanie niektórych substancji aktywnych stosowanych w uprawie ziemniaka to bodźce dla producentów maszyn. Oto nowości Grimme.
Zatrzymanie cennej wody i nowe rozwiązanie
Nowe rozwiązanie Grimme TerraProtect przeciwdziała erozji wodnej i pozwala na zatrzymanie cennej wody opadowej pomiędzy redlinami. TerraProtect to rozwiązanie dostępne do sadzarek wyposażonych w formownicę redlin, a także aktywnych maszyn do formowania redlin. TerraProtect to zestaw zębów spulchniających dno redliny, za którymi pracuje trójkątny element formujący spulchniony obszar. Trójkątny element unoszony jest hydraulicznie, co pozwala w powstałych dołkach gromadzić wodę. Kluczowe jest tutaj działanie zęba spulchniającego, rozluźniona gleba łatwo gromadzi wodę. Cały mechanizm wyposażony jest w zabezpieczenie, co zapobiega uszkodzeniu podczas kontaktu z kamieniem.Dwie wersje systemu TerraProtect
System TerraProtect dostępny jest w dwóch wersjach. W podstawowej obsługiwany jest przez dwukierunkową sekcję hydrauliczną ciągnika. Żądany odstęp pomiędzy groblami na dnie redliny regulowany jest dławikiem na maszynie. W bardziej rozbudowanej wersji TerraProtect Pro możliwe jest sterowanie unoszonymi trójkątnymi elementami przez inteligentny system sterowania co zwiększa komfort obsługi.Walka z chwastami w ziemniakach
To nie koniec nowych rozwiązań Grimme. Do upraw gdzie rezygnuje się z chemicznej walki z chwastami producent przygotował obsypniki serii GH Oeko w wersji 2-, 4-, 6- i 8-rzędowej. Nowe obsypniki z funkcją pielenia umożliwiają niszczenie chwastów w redlinach aż do momentu zwarcia rzędów.Chwasty i ich siewki na pochyłych częściach redlin niszczone są przez ustawione pod kątem noże. Mechanizm ich prowadzenia wyposażony jest w koło kopiujące i równoległoboczny system zawieszenia. Taka konstrukcja pozwala na niezależne dopasowywanie elementów roboczych z lewej i prawej strony redliny. Na glebach lekkich zamiast noży zaleca się stosowanie zgrzebła. Wszystkie elementy do mechanicznego zwalczania chwastów można unieść, wtedy maszyna wykorzystywana jest jak zwykły obsypnik.
Usunięcie łęcin
Wycofanie przez Komisję Europejską substancji aktywnej dikwat z listy dozwolonych komplikuje zabieg desykacji łęcin. Usunięcie łęcin na 2-3 tygodnie przed zbiorem jest konieczne, aby skórka bulw była dojrzała, co gwarantuje dobre przechowywanie. Grimme oferuje w tym zakresie mechaniczne rozdrabniacze łęcin, maszyny dostępne są w wersjach 2-, 4- i 6-rzędowych zawieszane na TUZ z tyłu, jak również z przodu.Zobacz FILM jak działa rozwiązanie Grimme TerraProtect:
Przeczytaj również

Nowe rozwiązanie Grimme TerraProtect ogranicza skutki erozji wodnej w uformowanych redlinach.

Grimme oferuje rozwiązanie TerraProtect w dwóch wersjach.

Grimme TerraProtect: ząb spulchniający z przodu u trójkątny element formujący dno redliny.

TerraProtect umożliwia tworzenie grobli na dnie redliny o dowolnej długości.

TerraProtect może pracować także na aktywnych formownicach redlin Grimme.

Obsypniki Grimme GH Oeko umożliwiają mechaniczną walkę z chwastami do momentu zwarcia redlin.

Obsypniki Grimme GH Oeko umożliwiają mechaniczną walkę z chwastami do momentu zwarcia redlin.
Obsypniki Grimme GH oferowane są w wersjach 2-,4-, 6- i 8-rzędowych.

Ustawione pod katem noże niszczą chwasty na bokach redlin.

Elementy robocze obsypnika Grimme GH Oeko.

Rozdrabniacz łęcin Grimme zawieszany na przedni TUZ.

Rozdrabniacz łęcin Grimme zawieszany na tylny TUZ do redlin o szerokości 90 cm.

Rozdrabniacz łęcin Grimme zawieszany na przedni TUZ.