Reklama zniknie za 11 sekund

Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Technika>Aktualności branżowe>

Jak wybrać dobrą lampę LED do ciągnika rolniczego? Na co zwrócić uwagę?

Obrazek

Jasno świecące diody LED, wbudowane we wzornicze obudowy, szturmem zajęły segment oświetlenia maszyn rolniczych. Czym kierować się w wyborze ledów do ciągnika rolniczego?

Jan Beba26 stycznia 2023, 10:26

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Na co zwrócić uwagę przy zakupie?
  • Co, gdy lampy zasłania ładowacz?
  • Lampy z diodami LED najpopularniejsze
  • Rolnicy stawiają na wzornictwo

Niepodważalnym atutem lamp LED jest niski pobór prądu, dzięki czemu odciążamy układ elektryczny ciągnika i nieporównywalnie wyższa skuteczność świetlna. Porównując lampę LED z tradycyjną żarówką, zauważymy, że LED ma mniej lumenów, ale w rzeczywistości daje więcej światła, czyli więcej luxów. Wynika to z tego, że LED daje światło skupione, padające w konkretnym kierunku, a tradycyjna żarówka świeci wkoło, dlatego część światła nie jest efektywnie wykorzystana i tracimy go na odbicie.

Najtańsze lampy robocze z diodami LED można już kupić za 30 zł, a za specjalistyczne oświetlenie z obudową pasującą do konkretnego modelu ciągnika zapłacimy kilkakrotnie więcej. Co ciekawe, nawet wśród lamp w atrakcyjnej cenie znajdziemy naprawdę solidne modele.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

– Przed zakupem lampy ledowej trzeba koniecznie sprawdzić, czy ma filtr przeciw zakłóceniom. To wbudowany element, o czym świadczy ikona na opakowaniu. Brak filtra może zakłócać działanie radia, CB-radia, a nawet sterowników maszyn. Nie ma co oszczędzać, bo mieliśmy w serwisie przypadek, w którym z tego powodu zepsuł się sterownik za parę tysięcy złotych – tłumaczy Karol Waszak z Agro JD z Dominowa w woj. wielkopolskim.

Dobra lampa musi mieć w tylnej części obudowy duży aluminiowy radiator do odprowadzania ciepła, a najlepiej, gdyby cała obudowa była z aluminium. Wydajne chłodzenie w dużym stopniu wpływa na trwałość, więc im bardziej masywna lampa, tym lepiej.

Zdaniem Karola Waszaka z firmy Agro JD, kluczowe cechy lamp ledowych to filtr przeciwzakłóceniowy i solidny radiator.
Zdaniem Karola Waszaka z firmy Agro JD, kluczowe cechy lamp ledowych to filtr przeciwzakłóceniowy i solidny radiator.

Na opakowaniach szukajmy też informacji o emitowanym strumieniu świetlnym w lumenach (lm). Część producentów lamp podaje dwie wartości: teoretyczną i faktyczną, efektywną. W zakresie lamp roboczych spotkać się możemy ze strumieniem świetlnym w zakresie od 2000 do 4500 lm. Większość lamp emituje światło o barwie zimnej (powyżej 4500 K), przyjemnej dla oka podczas nocnych prac. Z pewnych względów ważny może się okazać kąt rozproszenia światła, np. 80°.

Lampy do ciągnika lub innej maszyny rolniczej powinny być pyło- i wodoszczelne, wytrzymywać presję ciśnienia, np. do 100 barów i szeroki zakres temperatur od –50 do 80 stopni Celsjusza. Najczęściej spotykane klasy szczelności to IP 68 lub 6K9K. Na rynku jest coraz więcej lamp z wysoką odpornością na pęknięcia oraz uderzenia, np. do pracy w budynkach.

– Dobrego producenta można poznać po sposobie wykonania, jasnym oznaczeniu wszystkich norm i atestów. Wyróżnikiem jest zaizolowana kostka hermetyczna w zestawie, ułatwiająca wpięcie się w instalację ciągnika, nierzadko z dołączonymi koszulkami termokurczliwymi. W wyborze produktu nie bez znaczenia jest gwarancja, nawet na 24 miesiące – dodaje Waszak.

Co, gdy lampy zasłania ładowacz?

Częstym problemem w ciągnikach z ładowaczami jest przysłonienie standardowych lamp drogowych ramą ładowacza. Rozwiązaniem mogą też być tzw. zespolone lampy LED ze światłami mijania, drogowymi i postojowymi, które możemy zamontować nieco wyżej, na wsporniku przednich kierunkowskazów lub na wysokości dachu.

– Przed zakupem sprawdźmy, czy lampa ma widoczny na szkle atest i homologację na ruch prawostronny. Takie lampy trzeba poprawnie zamontować i sprawdzić ich działanie, najlepiej na stacji kontroli pojazdów – radzi specjalista. W porównaniu z tradycyjnym oświetleniem halogenowym czy żarówką, plusem lamp LED jest uniwersalny zakres napięć zasilających – od 10 do nawet 30 V, co doskonale wpisuje się w stosowane w rolnictwie 12 V lub 24 V. Jeżeli dotychczas nie mieliśmy problemów z instalacją elektryczną w traktorze, to zdaniem Karola Waszaka możemy śmiało podłączyć nowe lampy, które odciążą starsze przewody, alternator i akumulator.

Lampy z diodami LED najpopularniejsze

Tomasz Hajduk Wesem 
Tomasz Hajduk, Wesem

Najpopularniejszym źródłem światła w maszynach rolniczych pozostają lampy z diodami LED. Za wykorzystaniem lamp roboczych wykonanych w tej technologii przemawia niskie zapotrzebowanie na energię elektryczną i uzyskanie bardzo dużej ilości światła. Przy tym nowoczesne lampy wyróżniają się wysoką trwałością i nowoczesnym wzornictwem.

W ostatnim czasie cena produktu przestała być głównym wyznacznikiem, decydującym o wyborze konkretnego modelu lampy. Klienci są coraz bardziej świadomi, mają już jasno określone potrzeby, tutaj szeroka oferta lamp pozwala wybrać im najlepszy produkt. Klienci doceniają wysoki komfort użytkowania nowoczesnych lamp i ich żywotność.

Rolnicy stawiają na wzornictwo

Adam Muszyński Kramp
Adam Muszyński Kramp

W maszynach rolniczych coraz częściej montowane są lampy, wyróżniające się nowoczesnym wyglądem i innowacyjnymi rozwiązaniami. W tylnych lampach montowanych np. w przyczepach, rolnicy wybierają modele z tzw. dynamicznym kierunkowskazem, przestrzennym kloszem zewnętrznym, czy neonowymi kloszami wewnętrznymi, dzięki którym poszczególne elementy świecą całą powierzchnią, wtedy pojedyncze punkty świetlne nie są widoczne. Rolnicy są coraz bardziej świadomi i wiedzą, że dobrej jakości lampy LED są kompatybilne elektromagnetycznie z innymi układami ciągników i nie powodują zakłóceń ich pracy. Nowoczesne lampy mają wysoki indeks szczelności IP, co pozwala na mycie ich myjką wysokociśnieniową.

jb
fot. firmowePicture of the author
Autor Artykułu:Jan Beba
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ten artykuł pochodzi z wydania 01/2023

czytaj więcej

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)