Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a

Jubileusz Kramera

Ładowarki, to nie jedyne maszyny, jakie w 90-letniej historii opuszczały mury fabryki Kramer.

Jan Beba6 października 2015, 09:14

Wszystko zaczęło się w 1925 roku w miejscowości Gutmadingen w południowej części Niemiec. Wtedy bracia Kramer wyprodukowali ciągnik z silnikiem benzynowym o mocy 4 KM. Model ten wyposażony był także kosiarkę, a jego cena wynosiła 15 000 marek. Z czasem produkcja traktorów nabierała rozpędu, czego efektem były kolejne modele o coraz większej mocy. W latach 30-tych konieczna okazała się przeprowadzka do nowej fabryki w Uberlingen nad jeziorem Bodeńskim. Po 15 latach od założenia firma mogła poszczycić się wynikiem 10 tysięcy wyprodukowanych maszyn. To jednak dalej motywowało do pracy, czego efektem było zaprezentowanie innowacyjnej ładowarki kołowej w 1959 roku. Maszynę wyróżniającą się koncepcją czterech skrętnych kół zamocowanych do sztywnej ramy wprowadzono do seryjnej produkcji w 1987 roku. Ładowarka 312 SL cieszyła się sporą popularnością, czego dowodem jest liczba ponad 10 tys. wyprodukowanych modeli. W międzyczasie Kramer zaprzestał konstruowania kolejnych modeli traktorów koncentrując się na maszynach dla branży budowlanej. Historię produkcji firmy Kramer szczegółowo prezentujemy w poniższym filmie.

W 2000 roku Kramer połączył się z austriacką firmą produkującą sprzęt budowlany - Neuson, by siedem lat później zostać częścią koncernu Wacker Neuson. Warto zauważyć, że w ramach tej spółki wytwarzane są także ładowarki marki Weidemann. Zwiększone zainteresowanie ładowarkami Kramer zaowocowało budową kolejnej fabryki w miejscowości Pfullendorf, którą uruchomiono w 2008 roku. Na rynku maszyn dla rolnictwa Kramer obecny jest dopiero od 2012 roku. W Polsce sprzedażą ładowarek tej marki zajmuje się spółka Korbanek. 

W tym roku do grupy ładowarek kołowych dołączyły modele z wysięgnikiem teleskopowym, tworząc pełną gamę produktów. Ładowarki teleskopowe dostępne będą jednak w sprzedaży dopiero od 2018 roku. Wtedy to kończy się współpraca z firmą Claas, dla której w Pfullendorfie produkowane są ładowarki z serii Scorpion. Poza tym firma przygotowała nowe modele mniejszych ładowarek kołowych. 

Nowa fabryka zajmuje teren 16 ha, z czego ponad 3 ha są pod dachem. Firma zatrudnia około 500 pracowników, a efektem ich pracy jest ponad 6000 ładowarek rocznie. beb

Fot. Beba

 1 z 3
Kramer produkuje ładowarki do zastosowań w rolnictwie, budownictwie i komunalce.

Kramer produkuje ładowarki do zastosowań w rolnictwie, budownictwie i komunalce.

2 z 3
Ładowarki teleskopowe dla rolnictwa pojawią się na naszym rynku w 2018 roku.

Ładowarki teleskopowe dla rolnictwa pojawią się na naszym rynku w 2018 roku.

3 z 3
Obchody 90-lecia nie mogły się odbyć bez pokazu pracy ładowarek.

Obchody 90-lecia nie mogły się odbyć bez pokazu pracy ładowarek.

Picture of the author
Autor Artykułu:Jan Beba
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)