Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

Karmienie z automatu – nowość firmy Wasserbauer

19.07.2018

Drukuj

Karmienie z automatu – nowość firmy Wasserbauer

Artykuł dostępny

NanoConcept to automatyczny system żywienia do zastosowania w oborach zarówno z bydłem mlecznym, jak i mięsnym – najmłodsze dziecko inżynierów austriackiej firmy Wasserbauer. Jako jedna z niewielu europejskich redakcji uczestniczyliśmy dziś w premierowym pokazie tego systemu, który odbył się w Admont w Austrii.

r e k l a m a– Wprowadzamy na rynek nie tylko nowe urządzenie, ale także oferujemy rolnikom kompleksowy system żywienia. Korzyści są oczywiste: mniej pracy, lepsza zdrowotność zwierząt i ostatecznie większa wydajność – mówi Franz Wasserbauer – właściciel firmy.

Z założenia system NanoConcept ma maksymalnie zautomatyzować zadawanie paszy treściwej i objętościowej TMR, przez co rolnik oszczędza czas potrzebny na codzienną obsługę wozu paszowego. W średnich i w dużych gospodarstwach karmienie paszowozem to nie lada wyzwanie, szczególnie gdy w stadzie jest kilka grup żywieniowych. Firma Wasserbauer podkreśla, że w zautomatyzowanym systemie zadawanie paszy (kilka a nawet kilkanaście razy dziennie) dostosowane jest do naturalnego sposobu żywienia krów. To z kolei wpływa nie tylko na wyższą wydajność, ale również ogranicza pracę i obniża koszty żywienia. 


NanoConcept składa się z samobieżnego wózka ze zbiornikiem TMR, z którym współpracuje zestaw urządzeń automatycznie dozujących pasze objętościowe i treściwe. Wózek Shuttle Eco zasilany jest zestawu akumulatorów, które okresowo doładowywane są w specjalnej stacji. Pojemność zbiornika wystarczy ba jednorazowo nakarmić stado kilkudziesięciu krów. Zanim jednak wózek będzie mógł zadawać TMR, poszczególne składniki w oparciu na zaprogramowanej dawce żywieniowej muszą znaleźć się w zbiorniku. Wasserbauer oferuje tu dwie koncepcje załadunku pasz objętościowych:
  • kuchnia paszowa zlokalizowana wewnątrz budynku, gdzie zainstalować można zasobniki paszy. Z nich po podjechaniu wózka Shuttle Eco w odpowiedniej porcji wydawana jest pasza.
  • robot silosowy, czyli samojezdna jednostka, która za pomocą frezu pobiera kiszonkę z pryzmy po czym pneumatycznie transportowana jest do Shuttle Eco.

W zależności od wybranego trybu pracy, system NanoConcept może zadawać paszę nawet kilkanaście razy na dobę. Co istotne, NanoConcept integruje pozwala na współpracę z różnymi systemami żywieniowymi, co ułatwia przekazywać indywidualne receptury żywieniowe do systemu i monitorować karmienie, a także optymalizować je. Warto wspomnieć, że firma Wasserbauer zajmuje się produkcją szeregu systemów do żywienia, od podgarniaczy paszy na stole paszowym, po automatyczne stacje paszowe. Dystrybutorem produktów Wasserbauer na polskim rynku jest firma Berutex. 
Fot. Beba, firmowe

Polecany artykuł

Samojezdny podgarniacz do TMR

Polecane dla Ciebie:

article icon

Plan zagospodarowania przestrzennego i wezwanie do zapłaty planistycznej

Czytaj

Galeria zdjęć

Wózek Shuttle Eco zasilany jest zestawu akumulatorów, które okresowo doładowywane są w specjalnej stacji.
Pokaż więcej zdjęć z tej galerii

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii