Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Technika>Aktualności branżowe>

KONKURS WYNALAZKÓW: zgłoszenia do 10 czerwca br.

Obrazek

Trwają zgłoszenia do naszego Konkursu Wynalazków. Na wasze zgłoszenia czekamy do 10 czerwca br. Pula nagród w tegorocznej edycji konkursu wynosi aż 20 tys. zł.

Dawid Konieczka3 czerwca 2021, 14:12
Jeśli modernizujesz i usprawniasz maszyny rolnicze to ten konkurs jest właśnie dla Ciebie. Zrób kilka zdjęć, opisz zasadę działania Twojego wynalazku i prześlij swoje zgłoszenie do nas!

Formularz zgłoszeniowy znajdziesz TUATJ


Poniżej prezentujemy zwycięzcę naszego poprzedniego konkursu wynalazków Mariusza Sucharę, który wykonał rozcinacz do worków big-bag.
Pasja do rolnictwa i zamiłowanie do majsterkowania pozwalają konstruować urządzenia, które przydatne są w codziennym prowadzeniu gospodarstwa. Wiadomo, rąk do pracy na wsi jest coraz mniej, więc nasz Czytelnik musi większość prac wykonać samodzielnie. Czasu ma niewiele, bo oprócz prowadzenia gospodarstwa nasz laureat pracuje również na etacie. Korzystając z rozcinaka worków big-bag nie musi co chwilę wychodzić z kabiny ciągnika, aby rozciąć dno worka. Wystarczy opuścić zawieszony na ładowaczu czołowym worek z nawozem na rozcinak i unieść go.

Oprócz bezpieczeństwa użytkowania i usprawnienia pracy w postaci samoistnego rozcięcia big baga bez konieczności wysiadania z ciągnika, inną równie ważną zaletą pracy urządzenia jest zdrowie rolnika. Przebywając cały czas w kabinie ciągnika rolnik nie wdycha pyłu, który wydostaje się z każdego nawozu.

Rozcinak do różnych maszyn
Zaletą urządzenia jest to, że można je montować w dowolnych rozsiewaczach. Taki rozcinak może znaleźć zastosowanie także w dużych siewnikach zbożowych, które napełniane są nasionami z dużych opakowań. Mariusz Suchara koszty skonstruowania i montażu rozcinaka szacuje na zaledwie 300 zł. Kupował okazyjnie jego elementy, niektóre miał własne.

Czteroramienne ostrze rozcinające dno worka osłonięte jest od góry. Pozycję osłony zapewnia sprężyna, która ściska się dopiero po opuszczeniu worka na rozcinak. Unosząc worek nawóz wysypuje się do zbiornika rozsiewacza.


Jeśli Ty także modernizujesz i usprawniasz maszyny rolnicze zgłoś się do naszego konkursu!

Formularz zgłoszeniowy znajdziesz TUATJ


1 z 5
Ostrze rozcinaka cały czas jest schowane. Nie ma ryzyka skaleczenia, gdy urządzenie nie jest używane.

Ostrze rozcinaka cały czas jest schowane. Nie ma ryzyka skaleczenia, gdy urządzenie nie jest używane.

2 z 5
Po opuszczeniu nóż rozetnie dno worka.

Po opuszczeniu nóż rozetnie dno worka.

3 z 5
Mariusz Suchara - zwyciężca poprzedniego konkursu wynalazków.

Mariusz Suchara - zwyciężca poprzedniego konkursu wynalazków.

4 z 5
Nóż odsłania się dopiero po ściśnięciu sprężyny.

Nóż odsłania się dopiero po ściśnięciu sprężyny.

5 z 5
Nóż ułatwia załadunek nawozu z worków big-bag.

Nóż ułatwia załadunek nawozu z worków big-bag.

Picture of the author
Autor Artykułu:Dawid Konieczka
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)