Reklama zniknie za 11 sekund

Kuhn - magnetyzm liter

Obrazek

Ta marka od 190 lat pędzi przez świat, jak dobrze rozpędzona maszyna. Zapewne wchłonie kolejne firmy. Zanim do tego dojdzie zanurzmy się nieco w jej historię.

Jan Józefowicz29 września 2018, 23:31
Na Agro Show z daleka widać było duże litery tworzące nazwę światowego giganta w produkcji maszyn rolniczych. O marce Kuhn po raz pierwszy można było usłyszeć przed 190 laty za sprawą Josepha Kuhn, który założył niewielki warsztat. Pisaliśmy nieco o tej historii z okazji 20-lecia polskiego oddziału Kuhn Maszyny Rolnicze z siedzibą w Jelonku.

Macierzysta firma powstała w pobliżu Saverne we Francji, gdzie ruszyła z produkcją urządzeń ważących. Po kilku latach Joseph Kuhn wraz z braćmi rozszerza działalność o produkcję maszyn rolniczych. W 1928 r. zaczęli produkować konne kosiarki listwowe. Po 20 latach firma wprowadza na rynek pierwszą zawieszaną kosiarkę listwową.

W 1967 r. Kuhn rusza z produkcją pierwszej na świecie kosiarki dyskowej. W tym roku rozpoczyna też współpracę z firmą Rauch, która jest dobrze znana z produkcji rozsiewaczy nawozów.

Wprowadzenie do oferty pierwszego przetrząsacza i pierwszej kosiarki ze zgniataczem pokosu miało miejsce w 1970 r., a 5 lat później wyprodukowano pierwszą bronę wirnikową. Jeśli spotkaliście się Państwo z pługami marki Huard, to warto wiedzieć, że Kuhn wchłonął tego wiodącego producenta sprzętu uprawowego w Europie w 1987 r.

Sześć lat później kolejna marka staje się częścią Grupy Kuhn. Mowa tu o przedsiębiorstwie Audreau S.A., specjalizującego się w produkcji wozów paszowych, maszyn do ścielenia słomy i wycinaków kiszonki. Z czasem oferta produkcyjna została rozszerzona o siewniki punktowe i opryskiwacze - po przejęciu marki Nodet. Francuski koncern nie spoczywa na laurach i przejmuje amerykańskie przedsiębiorstwo Knight Manufacturing Corporation, światowego lidera w dziedzinie wozów paszowych i rozrzutników obornika.

W 2005 r. częścią Grupy Kuhn staje się dział rolniczy przedsiębiorstwa Metasa z Brazylii, który specjalizuje się w projektowaniu i produkcji maszyn do precyzyjnego siewu bezpośredniego soi, bawełny i kukurydzy.

O przejęciu firmy Blanchard już pisaliśmy podobnie jak o zakupie zakładów produkcyjnych w Geldrop, co rozszerza ofertę o prasy, owijarki, kosiarki bębnowe i sieczkarnie do kukurydzy. Kuhn przejmuje też firmę Krause Corporation, która specjalizuje się w produkcji maszyn uprawowych o dużych szerokościach roboczych i jednego z wiodących producentów opryskiwaczy samojezdnych Montana Industria de Maquinas. Pogratulować takich osiągnięć!
oprac. jj
fot. Józefowicz


1 z 7
Kuhn na targach Agro Show 2018

Kuhn na targach Agro Show 2018

2 z 7
Ireneusz Dobrowolski i Artur Szymczak prezentują rozsiewacz marki Rauch

Ireneusz Dobrowolski i Artur Szymczak prezentują rozsiewacz marki Rauch

3 z 7
Sprzęt marki Kuhn przed rozpoczęciem pokazów na Agro Show.

Sprzęt marki Kuhn przed rozpoczęciem pokazów na Agro Show.

4 z 7
Kuhn na Zielonym Agro Show

Kuhn na Zielonym Agro Show

5 z 7
Pługi ze znanym logo

Pługi ze znanym logo

6 z 7
Kuhn podczas pokazów w 2010 r.

Kuhn podczas pokazów w 2010 r.

7 z 7
Prezentacja nowości Kuhn na Agritechnice 2017 r.

Prezentacja nowości Kuhn na Agritechnice 2017 r.

Picture of the author
Autor Artykułu:Jan Józefowicz
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)