Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Technika>Aktualności branżowe>

Milionowe wsparcie dla wynalazców z Usarii

Obrazek

Wpierw zbudowali maszynę do zbierania kamieni co znacznie ułatwiło pracę w gospodarstwie i z powodzeniem wystartowali w konkursie dla wynalazców. Potem snuli palny o seryjnej produkcji zbieracza, który zainteresował wielu rolników w kraju i za granicą.

Jan Beba11 marca 2019, 22:26

Husarya – maszyna do zbierania kamieni jest oczkiem w głowie trzech zdolnych i pomysłowych wynalazców – rolników spod Płońska: Sławomira i Marcina Wiśniewskich oraz Marcina Gołębiewskiego, naukowca z SGGW. Tercet tworzy spółkę Usarya Polska. Dużym wsparciem w realizacji kolejnego wyzwania jakim jest wdrożenie do produkcji unowocześnionego zbieracza kamieni jest milionowa dotacja z funduszu AgriTech Hub, który wspiera w rozwoju innowacyjne projekty z sektora rolno-spożywczego.

Na co wydać dotację?

– Dzięki wsparciu udzielonemu przez AgriTech Hub będziemy mogli opracować innowacyjne rozwiązania z zakresu Automatyki i IT, usprawniające obsługę maszyny oraz monitoring wszystkich jej funkcji, co niewątpliwie przyczyni się do rozszerzenia dostępnych opcji nawet dla najbardziej wymagających klientów. Wsparcie umożliwi również komercjalizację oraz zdobywanie rynków zagranicznych – wyjaśnia dr hab. Marcin Gołębiewski. Wkrótce nasze portfolio zostanie wzbogacone o 2 nowe maszyny, ale pomysłów mamy znacznie więcej.  Interesują nas przede wszystkim specjalistyczne maszyny, które nie mają na rynku zbyt wielu lub w ogóle konkurentów, a które umożliwią automatyzację najbardziej uciążliwych procesów związanych z produkcją rolniczą – dodaje.

Choć Husarya jest obecnie flagowym produktem firmy, to opracowywane są już kolejne specjalistyczne maszyny: agregat wysiewająco-zagarniająco-okrywający oraz glebogryzarka.

Za dużo kamieni

Inspiracją do pracy konstruktorów było silne zakamienienie pól uprawnych gospodarstwa Wiśniewskich. Kamienie uszkadzają płody rolne oraz utrudniają zbiór tych nieuszkodzonych – szczególnie warzyw. Odbija się to też na maszynach, które w „asyście” kamieni szybciej ulegają zniszczeniu.

– Szacujemy, że zakamienienie odnosi się do około 30% powierzchni użytków rolnych w Polsce, a w krajach skandynawskich sięga nawet 90%. Oczyszczanie pola z kamieni ma wymierny efekt ekonomiczny dla producentów roślin, zarówno jeśli chodzi o zbiory, jak i sprzęt – mówi Bartosz Podhorodecki, Menedżer Inwestycyjny funduszu AgriTech Hub. Z tego względu, po przeprowadzeniu analizy dostępnych na rynku rozwiązań i konsultacjach z potencjalnymi odbiorcami, zdecydowaliśmy się na wsparcie nowatorskiego projektu jakim jest Husarya – maszyna do zbierania kamieni z pól. Do podjęcia inwestycji przekonało nas również doświadczenie i kompetencje zespołu – wyjaśnia Bartosz Podhorodecki. 

Dodajmy, że maszyna zwyciężyła w poprzedniej edycji konkursu wynalazków Agropatent (SPRAWDŹ TUTAJ), który nasza redakcja zorganizowała wspólnie z marką Waryński. FILM Z PRACY1 z 1
Bracia Wiśniewscy – współautorzy pomysłu prowadzą 70-ha  gospodarstwo w Starym Guminie k. Płońska.

Bracia Wiśniewscy – współautorzy pomysłu prowadzą 70-ha gospodarstwo w Starym Guminie k. Płońska.

Picture of the author
Autor Artykułu:Jan Beba
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)