Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

Milionowe wsparcie dla wynalazców z Usarii

11.03.2019

Drukuj

Milionowe wsparcie dla wynalazców z Usarii

Artykuł dostępny

Husarya – maszyna do zbierania kamieni jest oczkiem w głowie trzech zdolnych i pomysłowych wynalazców – rolników spod Płońska: Sławomira i Marcina Wiśniewskich oraz Marcina Gołębiewskiego, naukowca z SGGW. Tercet tworzy spółkę Usarya Polska. Dużym wsparciem w realizacji kolejnego wyzwania jakim jest wdrożenie do produkcji unowocześnionego zbieracza kamieni jest milionowa dotacja z funduszu AgriTech Hub, który wspiera w rozwoju innowacyjne projekty z sektora rolno-spożywczego.

r e k l a m a

Na co wydać dotację?

Polecany artykuł

Siew pasowy - przyjedź na nasz pokaz do Młodzikowa!

– Dzięki wsparciu udzielonemu przez AgriTech Hub będziemy mogli opracować innowacyjne rozwiązania z zakresu Automatyki i IT, usprawniające obsługę maszyny oraz monitoring wszystkich jej funkcji, co niewątpliwie przyczyni się do rozszerzenia dostępnych opcji nawet dla najbardziej wymagających klientów. Wsparcie umożliwi również komercjalizację oraz zdobywanie rynków zagranicznych – wyjaśnia dr hab. Marcin Gołębiewski. Wkrótce nasze portfolio zostanie wzbogacone o 2 nowe maszyny, ale pomysłów mamy znacznie więcej.  Interesują nas przede wszystkim specjalistyczne maszyny, które nie mają na rynku zbyt wielu lub w ogóle konkurentów, a które umożliwią automatyzację najbardziej uciążliwych procesów związanych z produkcją rolniczą – dodaje.

Choć Husarya jest obecnie flagowym produktem firmy, to opracowywane są już kolejne specjalistyczne maszyny: agregat wysiewająco-zagarniająco-okrywający oraz glebogryzarka.

Za dużo kamieni

Inspiracją do pracy konstruktorów było silne zakamienienie pól uprawnych gospodarstwa Wiśniewskich. Kamienie uszkadzają płody rolne oraz utrudniają zbiór tych nieuszkodzonych – szczególnie warzyw. Odbija się to też na maszynach, które w „asyście” kamieni szybciej ulegają zniszczeniu.

– Szacujemy, że zakamienienie odnosi się do około 30% powierzchni użytków rolnych w Polsce, a w krajach skandynawskich sięga nawet 90%. Oczyszczanie pola z kamieni ma wymierny efekt ekonomiczny dla producentów roślin, zarówno jeśli chodzi o zbiory, jak i sprzęt – mówi Bartosz Podhorodecki, Menedżer Inwestycyjny funduszu AgriTech Hub. Z tego względu, po przeprowadzeniu analizy dostępnych na rynku rozwiązań i konsultacjach z potencjalnymi odbiorcami, zdecydowaliśmy się na wsparcie nowatorskiego projektu jakim jest Husarya – maszyna do zbierania kamieni z pól. Do podjęcia inwestycji przekonało nas również doświadczenie i kompetencje zespołu – wyjaśnia Bartosz Podhorodecki. 

Dodajmy, że maszyna zwyciężyła w poprzedniej edycji konkursu wynalazków Agropatent (SPRAWDŹ TUTAJ), który nasza redakcja zorganizowała wspólnie z marką Waryński. FILM Z PRACY

Polecane dla Ciebie:

article icon

Co zrobić ze zużytą folią kiszonkarską?

Czytaj

Galeria zdjęć

Bracia Wiśniewscy – współautorzy pomysłu prowadzą 70-ha  gospodarstwo w Starym Guminie k. Płońska.

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii