Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

New Holland zagląda w głąb gleby

12.10.2018

Drukuj

New Holland zagląda w głąb gleby

Artykuł dostępny

W tym tygodniu New Holland pokazał w okolicach Namysłowa Topsoil Mapper czyli czujnik do nieinwazyjnej kontroli gleby i sterowania maszyn uprawowych przez ISOBUS. Chodzi o dopasowanie głębokości roboczej narzędzi do lokalnego zagęszczenia roli, która wynika z zawartości wody i struktury gleby. Celem jest ograniczenie zużycia paliwa i zwiększenie wydajności pracy.

r e k l a m aKoncern CNH korzysta z systemu opracowanego przez austriacką firmę Geoprospectors. Jednym z elementów zestawu jest układ z system czujników zawieszonych z przodu ciągnika. Pozwalają one w czasie rzeczywistym wychwycić zmienność parametrów gleby na maksymalną głębokość uprawy, a nawet jeszcze większą.

Dane wysłane są do komputera pokładowego maszyny uprawowej w celu kontroli głębokości prowadzenia. Zebrane wartości pomiarowe są automatycznie konwertowane na komendy do sterowania sprzętem uprawowym przez komputer czujnika i przesyłane do komputera maszyny roboczej przez ISOBUS.

Polecany artykuł

Test kompaktowej brony talerzowej Agro-MaszSystem pozwala sterować nie tylko narzędziami uprawowymi, ale też siewnikami. W przyszłości można spodziewać się, że będzie możliwość automatycznej zmiany ilości wysiewanych roślin zależnie od lokalnych właściwości gleby.

Jak informuje New Holland, za pomocą zestawu Topsoil Mapper (TSM-SN-0074) firma będzie mogła zaoferować pierwsze na świecie w pełni zintegrowane rozwiązanie ISOBUS do uprawy roli. Poza czujnikiem, kompletny pakiet zawiera komputer ISOBUS do kontroli narzędzia, jako zestaw modernizacyjny dla każdego sprzętu do uprawy roli z hydraulicznym sterowaniem głębokością pracy. Pozwala to w na łatwe i elastyczne modernizowanie posiadanych maszyn.

Ale uwaga, to sprzęt dla gospodarstw 500+, bo cena zestawu wraz z oprogramowaniem i szkoleniem wynosi ok. 150 tys. zł netto. Oszczędności można zauważyć, gdy do uprawy jest nie mniej niż 500 ha, a im więcej tym lepiej.

oprac. jj
Fot. Józefowicz

Polecane dla Ciebie:

article icon

Jakie dysze, taka kropla

Czytaj

Galeria zdjęć

New Holland z zestawem Topsoil Mapper.
Z ciągnikiem pracował agregat ścierniskowy Agromulch Gold firmy Agrisem.
Ekran monitora IntelliView IV.
"Tabliczka znamionowa" zestawu Topsoil Mapper TSM-SN-0074.

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii