StoryEditor

Niepełnosprawność nie zabiera prawa jazdy

Nowoczesne ciągniki i maszyny w coraz większym stopniu możemy obsługiwać za pomocą dźwigni i drążków, a rzadziej używa się nóg do wciskania sprzęgła czy hamulca. To wielka szansa dla traktorzystów, którzy poruszają się na wózku!
20.11.2020., 12:11h

Z pewnością pamiętacie widowiskową akcję żniwną w jednym z polskich gospodarstw, gdzie niepełnosprawny mężczyzna spełnił swoje marzenie i ponownie został kombajnistą – pisaliśmy o tym TUTAJ. Okazuje się, że pomysłowi rolnicy znaleźli kilka sposobów by na stałe umożliwić pracę za kółkiem ciągnika niepełnosprawnym traktorzystom.

Traktorzysta na wózku

Nieszczęśliwy wypadek w gospodarstwie przed 14 laty posadził na wózku inwalidzkim niemieckiego przedsiębiorcę, usługodawcę rolniczego i mechanika. André Beez nie pozwolił, żeby wypadek uniemożliwił spełnianie pasji, jaką niewątpliwie jest jazda traktorem. go zniechęciło. Przejmujący reportaż opublikowała niemiecka stacja Bayerischer Rundfunk.

 Inżynieria rolnicza to jego pasja. W związku z tym Beez założył własną firmę i jako usługodawca również wynajmuje maszyny. W ten sposób udowadnia każdego dnia, że ​​praca, która w rzeczywistości nie jest odpowiednia dla osób na wózkach inwalidzkich, jest wykonalna. W ciągniku zamontowano specjalną windę, która unosi 34-latka na poziom kabiny. Do fotela nie jest daleko więc z niemałym wysiłkiem można usiąść w fotelu. André Beez od niedawna przerabia także ciągniki dla innych osób niepełnosprawnych, tak aby spełniały wymagania przepisów.

Podobnym działaniem pochwaliło przedsiębiorstwo rolne Dettmer, gdzie właściciel przerobił swojego Fendta 724, by poruszający się na wózku praktykant mógł go prowadzić. W tym celu przy lewych drzwiach ciągnika zamontowano specjalne unoszone siedzisko. Kilku przeróbek wymagał też sposób aktywacji hamulca za pomocą dodatkowej dźwigni.

dettmer_niepełnosprawny traktorzysta

Źródło: www.topagrar.com, www.youtube.com (Bayerischer Rundfunk)

forum_topagrar

Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Bebaredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. kwiecień 2024 19:18