Reklama zniknie za 11 sekund

Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Technika>Aktualności branżowe>

Niższe obroty John Deere na świecie

Obrazek

Spółka Deere and Company opublikowała dane za zakończony niedawno rok finansowy. Dyrektor generalny John C. May stwierdził, że pomimo pandemii obroty firmy były dobre i wskazał, że nowy rok finansowy przyniesie lepsze wyniki.


Jan Beba1 grudnia 2020, 12:27

W zakończonym w październiku roku finansowym globalne obroty firmy John Deere wyniosły 35,5 mld dolarów, co oznacza spadek o 9% w porównaniu do roku 2019, który zakończył się wynikiem 39,3 mld dolarów. Jedną z najczęściej wymienianych przyczyn jest pandemia koronawirusa, choć powodów gorszych wyników kierownictwo amerykańskiego giganta upatruje także w kryzysie gospodarczym i utrudnionymi relacjami handlowymi z Chinami, niestabilnych cenach w rolnictwie i w rozprzestrzenianiu się afrykańskiego pomoru świń.

Najlepszy czwarty kwartał

– Chciałbym podziękować tysiącom pracowników, dealerów i dostawców firmy John Deere na całym świecie, którzy pomogli nam w bezpiecznym utrzymaniu naszej działalności i obsłudze klientów. Dzięki ich wkładowi firma Deere zakończyła udany rok i jest w stanie nadal dostarczać zróżnicowane rozwiązania i odblokowywać jeszcze większą wartość dla klientów – powiedział dyrektor generalny John C. May (na zdjęciu), cytowany w komunikacie prasowym koncernu.

John C. May John Deere

John Deere poinformował, że dochód za rok fiskalny 2020 wyniósł 2,8 mld dolarów w porównaniu do 3,3 mld dolarów w poprzednim roku. W całym roku najlepsze wyniki odnotowano w IV kwartale (sierpień-październik), kiedy to obrót za rok 2020 na poziomie 9,7 mld dolarów był tylko o 2% niższy niż w ostatnich trzech miesiącach roku finansowego 2019 – 9,9 mld dolarów. Dochód za ten okres był jednak wyższy i wyniósł 757 mln dolarów, pokonując o 35 mln (5%) czwarty kwartał 2019 roku. To solidna podstawa do pozytywnych prognoz na kolejne 12 miesięcy.

Perspektywy na 2021 rok


John Deere przewiduje, że dochód za rok fiskalny 2021 wyniesie od 3,6 do 4,0 mld dolarów. Za tak dużą poprawą wg Maya stoi poprawa warunków w gospodarce rolnej oraz stabilizacja na rynkach budownictwa i leśnictwa. – Wyższe ceny płodów rolnych i lepsza koniunktura prowadzą do ponownego optymizmu w sektorze rolnym i poprawy popytu na sprzęt rolniczy –powiedział.

Wzrost w sektorze rolniczym

Koncern prognozuje, że światowa sprzedaż sprzętu rolniczego i sprzętu do pielęgnacji trawników firmy John Deere w roku podatkowym 2021 wzrośnie o 10 do 15%. Składa się na to pozytywny impuls z rynki rolniczego w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, gdzie głównie za sprawą sprzedaży największych maszyn rolniczych zakłada się wzrost na poziomie 5 do 10%. Na nieco niższym poziomie szacuje się rozwój rynku w krajach członkowskich Unii Europejskiej – wzrost 5%. Z kolei w Ameryce Południowej sprzedaż traktorów i kombajnów wzrośnie o około 5 procent, podczas gdy sprzedaż w Azji będzie nieco niższa.

Rolnictwo i tereny zielone są solidnym filarem działalności spółki, który odpowiada za około 70% wyników finansowych. Pozostałą część stanowi sektor maszyn do budownictwa i leśnictwa.Picture of the author
Autor Artykułu:Jan Beba
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)