Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Technika>Aktualności branżowe>

Nowatorski pług Lemken przysłuży się plonom i środowisku

Obrazek

Zaprojektowany przez Lemken korpus nowego pługu ma nie tylko poprawić żyzność i zagęszczenie gleby, ale realnie wpłynąć na plony i emisję dwutlenku węgla. Jak działa nowatorski pług?

Jan Józefowicz9 lutego 2022, 10:53

Wyższe plony, niższa emisja

Nowa koncepcja powstała we współpracy firmy Lemken z Centrum Badań Krajobrazu Rolniczego im. Leibniza. Nowatorska maszyna wpływa nie tylko na zagęszczenie gleby. Przyczyni się także do zmniejszenia emisji CO2.

Dzięki ulepszonej budowie pługa i jego pracy korzenie roślin sięgają do głębszych warstw gleby, aby uzyskać dostęp do wody i składników odżywczych. Badania wykazały, że ponad połowa wprowadzonego w ten sposób humusu jest zatrzymywana, co zapewnienia długookresowe magazynowanie CO2 w glebie.

Co równie istotne, w badaniach odnotowano wzrost plonów nawet do 5,0% już w pierwszym roku stosowania ulepszonej maszyny.

Bogata w próchnicę warstwa gleby

Pług w czasie przejazdu miesza dolne warstwy gleby o małej zawartości próchnicy z wierzchnią warstwą gleby i po kilku latach tworzą nową, bogatą w próchnicę wierzchnią warstwę.

Proces można powtórzyć po mniej więcej pięciu/dziesięciu latach, ale należy pracować po przekątnej w stosunku do głównego kierunku orki.

Pług pozbiera dane

Maszyna połączona z modułem iQblue Connect będzie mogła zbierać dane dotyczące pracy w danym miejscu oraz precyzyjnie dokumentować głębokość i położenie utworzonych kanałów, wpisując się w przyszłościowe, elektroniczne rozwiązania dla maszyn rolniczych.

Nowy pług ma być dostępny w połowie 2024 roku.

 

opr. jj
fot. firmowePicture of the author
Autor Artykułu:Jan Józefowicz
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)