Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a

Nowe maszyny Unii

Obrazek

Firma Unia poszerzyła swoją ofertę produktów kilkoma ciekawymi pozycjami. Jedną z nich jest brona mulczowa Buzzard. Brona ta występuje w szerokościach roboczych 7,5 oraz 9 metrów. Ponadto firma wprowadziła do oferty, hydraulicznie składaną bronę talerzową Ares XM o szerokościach roboczych 5 oraz 6 metrów. W ofercie firmy pojawiła się również nowa linia rozsiewaczy przyczepianych serii RCW, RCW Plus oraz RCW Helix. Są to 3 serie rozsiewaczy przystosowanych dla gospodarstw wielkoobszarowych, wyposażonych w szereg rozwiązań umożliwiających wysiew różnego rodzaju nawozów.

Krzysztof Gębski18 stycznia 2022, 07:00

Unia Buzzard

Brona Buzzard służy do uprawy ściernisk, zwalczania samosiewów roślin uprawnych i chwastów, znajduje zastosowanie we wszystkich systemach uprawy roli. Jak podaje producent maszyna pracuję na głębokość do 30 milimetrów. Głównym zadaniem brony mulczowej Buzzard jest równomierne rozmieszczenie resztek pożniwnych, delikatne pokrycie ich glebą oraz pobudzenie nasion chwastów do szybszego kiełkowania. Technologia przewiduje dwukrotną uprawę zgrzebłem, kolejny przejazd niszczy siewki niepożądanych roślin.  Zgrzebło przyczynia się również do zmniejszenia populacji ślimaków, myszy i nornic.

Maszyna wyposażona jest w pięć rzędów palców o wymiarach 16 x 700 mm. Kąt pracy zębów regulowany jest hydraulicznie, pozwala to odpowiednio ustawić maszynę w zależności od ilości resztek i warunków panujących na polu. W warunkach dużej ilości resztek pożniwnych istnieje możliwość niezależnego odchylenia dwóch ostatnich rzędów. Rozwiązania zastosowane w bronie mulczowej Unii  pozwalają na pracę również w ścierniskach kukurydzianych.

Brona może być doposażona w przedni wał nożowy z amortyzacją gumową. Ma on wstępnie rozdrobnić resztki pożniwne lub inną materię organiczną znajdującą się na polu. Konfiguracja z wałem nożowym ma również wspomóc zwalczanie omacnicy prosowianki.

Kolejną opcją wyposażenia są przednie talerze rozcinające o średnicy 400 mm. Zamontowane są na łożyskach bezobsługowych zawieszonych na elastycznej sprężynie. Hydrauliczna włóka łopatowa ma płytki o szerokości 150 mm. Jest też możliwość montowania włóki z talerzami rozcinającymi. Pozwala to wykorzystać maszynę do uprawy ściernisk oraz wiosennego przygotowania gleby.
Unia Buzzard

Buzzard o szerokości roboczej 9 metrów ma stosunkowo niskie zapotrzebowanie na moc wynoszące około 180 KM, a najbardziej efektywna praca odbywa się przy prędkości wynoszącej około 15 km/h. Masa standardowej 7,5 metrowej maszyny wynosi 1760 kg, natomiast waga maszyny z wałem tnącym wzrasta, aż o tonę i wynosi 2760 kg. Dla większej 9 metrowej brony buzzard wersji podstawowej waga wzrasta do 2000 kg a z dodatkowym wałem tnącym 3130 kg.  Cena zakupu tej brony mulczowej to odpowiednio 45 tys. zł za wersję 7,5 metrową oraz 55 tys. zł za wersje 9 metrową.

Unia Ares XM

Drugą przedstawioną nowością w ofercie Unia jest półzawieszana, hydraulicznie składana brona talerzowa Ares XM o szerokościach roboczych 5 oraz 6 metrów. Standardowymi elementami roboczymi brony XM są talerze Classic o średnicy 560 i grubości 4 mm, a za dopłatą możemy je zamienić na eliptyczne talerze do uprawy z dużą ilością materii organicznej Agressive. Niezależne od wybranych talerzy obracają się one na bezobsługowych piastach wymiennych. Zabezpieczenie stanowią sprawdzone już amortyzatory gumowe. Rozstaw między rzędami wynosi 80 centymetrów. Konstrukcję brony talerzowej XM wyróżnia położenie podwozia transportowego między sekcją talerzy a wałem.  Układ jezdny wyposażony jest w koła 480/45-17 i hamulec pneumatyczny. Aby ułatwić manewrowanie po polu maszyna standardowo wyposażona jest w oś półzawieszenia, przez co nie występuje możliwość kolizji dyszla z kołami ciągnika.

Wały ułożono z przesunięciem OffSet, przez co maszyna nie ma tendencji do kołysania się na boki przy niewielkiej głębokości roboczej. Brona może pracować z  prędkością przekraczającą 15 km/h.

Unia Ares

Ares XM ma możliwość doposażenia w trzy różne narzędzia pracujące przed sekcją talerzową:

  • hydraulicznie sterowana włóka wyrównująca – jak informuje producent to rozwiązanie sprawdzać ma się w uprawie przedsiewnej. Płytki o szerokości 150 mm zamontowane na sprężynach kruszą i rozdrabniają większe bryły gleby. Regulacja głębokości pracy odbywa się z kabiny ciągnika przy użyciu siłowników hydraulicznych.
  • zgrzebło do słomy - ma dwa rzędy sprężystych palców, które rozprowadzają słomę po powierzchni pola.
  • wał nożowy o średnicy 400 mm ma za zadanie wstępnie rozdrobnić resztki pożniwne lub inną materię organiczną znajdującą się na polu. Działa poprzecznie do kierunku uprawy co uzupełnia pracę sekcji talerzowej.

Elementem wyposażenia standardowego jest sprężyste zgrzebło pracujące przed sekcją wałów, z możliwością ustawienia kąta i punktową regulacją głębokości pracy. Występuje we wszystkich maszynach wyposażonych w pojedyncze wały

Ares XM może zostać wyposażony w szereg wałów dogniatających, zarówno pojedynczych jak i podwójnych. Standardowo maszyna wyposażona jest w wał rurowy o średnicy 600 mm. Za dopłatą można go wymienić na wał daszkowy, ceownikowy lub teownikowy. Wały za dopłatą występują również w wersji podwójnej, zachodzącej na siebie.

Masa 5-metrowej maszyny z wałem rurowym ø600 wynosi 4700 kg. Maszyna 6-metrowa jest o 400 kg cięższa. Obie brony mają taki sam rozstaw między talerzami – 80 cm. Liczba talerzy w zależności od wielkości wynosi odpowiednio 40 szt. dla 5 metrowego agregatu oraz 48 szt. dla 6 metrowego. Do pracy z maszynami Ares potrzebny jest ciągnik o mocy od 160 do 210 KM a cena zakupu maszyny to wydatek ok. 98 tys. zł za maszynę 5 metrową oraz 111 000 tys. zł za 6 metrową.

Unia RCW

Rozsiewacz umożliwia wysiew nawozów granulowanych oraz wapna. Maszyna może pracować z szerokością roboczą sięgającą od 8 do 36 metrów. Producent oferuje kilka wariantów modelu w celu indywidualnego dopasowania maszyny do potrzeb gospodarstwa, np. wersje TD czyli rozsiewacze na tandemowym, resorowanym układzie zawieszenia lub największy model-RCW 130 TD wyposażony w tylną oś skrętną. Rozsiewacze RCW możemy doposażyć w system ISOBUS  oraz funkcje zmiennego dawkowania. Takie rozwiązanie ma zapewnić precyzyjny wysiew,  oraz pozwolić na aplikowanie nawozu w oparciu o mapy zasobności. W zależności od modelu pojemność skrzyni nawozowej wynosi od 4 500 do 8 500 litrów. Zapotrzebowanie mocy dla tych maszyny to od 60 do 200 KM.

 Unia RCW

Unia RCW Plus

RCW Plus to grupa maszyn przeznaczona dla dużych gospodarstw, w których kluczowym elementem jest wysoka wydajność. W modelach serii RCW Plus można opcjonalnie zamontować belkę do wysiewu nawozów pylistych o szerokości roboczej 9 m, dzięki której możliwe jest aplikowanie drobno zmielonego wapna. Rozsiewacze RCW Plus są standardowo wyposażone w sterownik Pilot Joy. W wyposażeniu dodatkowym znajdziemy również komputer Superior, który umożliwia obsługę wszystkich funkcji hydraulicznych maszyny przy pomocy dotykowego ekranu. Rozsiewacz RCW Plus również możemy doposażyć w system ISOBUS. Skrzynie nawozowe RCW Plus mają pojemność od 10 000 do 12 000 litrów. W zależności od modelu maszyny te wymagają pracy z ciągnikiem o mocy od 90 do 170 KM.

 Unia RCW Plus

Unia RCW Helix

Zmodernizowany został również rozsiewacz dedykowany do wysiewu nawozów pylistych – RCW Helix. Nowy model oznaczony jako: RCW 150 Helix ma większą pojemność skrzyni nawozowej wynoszącą 15 000 litrów, belkę wysiewającą o szerokości 12m, dwa przyłącza hydrantowe do szybkiego zapełniania skrzyni bezpośrednio z cysterny. Ponadto maszyna posiada resorowane zawieszenie typu „Boogie” z tylną osią skrętną, co ułatwia manewrowanie rozsiewaczem na polu oraz podczas poruszania się po drogach publicznych. W standardzie RCW 150 Helix sterowany jest za pomocą komputera Superior. Opcjonalnie dostępne są również 3 warianty sterowania ISOBUS, dzięki którym możliwa jest aplikacja w oparciu o mapy zasobności. Do odpowiedniej pracy z tą maszyną potrzebny jest ciągnik o mocy powyżej 200 KM.

 Unia RCW HelixPicture of the author
Autor Artykułu:Krzysztof Gębski
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)