StoryEditor

Nowe sieczkarnie Krone

Firma Krone na targach Agritechnica pokaże nowe sieczkarnie polowe z serii BiG X z różnych zakresów mocy.
13.09.2015., 14:09h

Zanim będzie je można zobaczyć w Hanowerze firma Krone zorganizowała specjalny pokaz polowy nowych modeli we Włoszech. Mając na uwadze suszę w Polsce trzeba zaznaczyć, że widoczne na zdjęciach pole było nawadniane, a sieczka przeznaczona do biogazowni.
Wśród nowości Krone są maszyny oznaczone symbolami BiG X 530 (530 KM) i BiG X 630 (626 KM). Szerokość kanału, przez który przepływa zbierana masa wynosi 630 mm. Maszyna wyposażona jest w system dopasowujący moc do ilości zbieranej masy.
Nowy bęben sieczkarni o nazwie MaxFlow ma średnicę 660 mm. W wersji przeznaczonej do zbioru kukurydzy na biogaz można korzystać z bębna z 40 nożami. Pozwala on uzyskiwać sieczkę o długości od 2,5 do 15 mm. Jak informuje producent, w bębnie tnącym zmieniono kształt elementów, co wpływa na ograniczenie ich zużycia i pozwala zwiększyć wydajność pracy. Teoretyczna długość cięcia dla bębna MaxFlow z 36 zębami wynosi 3-17 mm, w przypadku 28 noży sieczka ma długość 4-22 mm, a wersji z 20 nożami od 5 do 31 mm. Łatwość ustawienia noży polega na zastosowaniu mimośrodowego elementu, który znajduje się między dwoma bocznymi śrubami mocującymi. Mimośród pozwala na szybkie i precyzyjne dopasowanie ostrza do stalnicy.
Trzeba też wspomnieć o systemie VariQuick, służący do szybkiej zmiany zgniatacza ziarna, który dostępny jest w standardzie. Sieczkarnie mogą korzystać z nowego kondycjonera ze 105 zębami. Do dyspozycji są również wersje z 123, 144 i 166 zębami.
Wśród najmocniejszych sieczkarni pojawił się nowy model o symbolu BiG X 770 z silnikiem o mocy 753 KM. Wszystkie sieczkarnie z kanałem o szerokości 800 mm korzystają z silników firmy MAN. Maszyny zyskały też nowy wygląd przez zmianę przednich błotników i wejścia do kabiny z dodatkowym stopniem, co wpływa na poprawę bezpieczeństwa pracy.
W standardzie jest układ do hamowania bębna. Jego zatrzymanie od pełnej prędkości trwa nie dłużej niż 10 s. Sieczkarnie mają też nowy system z kamerą przydatną podczas cofania i wyrzutu materiału.
jj

Fot. Józefowicz

Jan Józefowicz
Autor Artykułu:Jan Józefowicz Ekspert z zakresu maszyn rolniczych, wieloletni redaktor czasopism dla rolników, w tym top agrar Polska i Profi Profesjonalna Technika Rolnicza
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. kwiecień 2024 14:35