Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a

Nowości ze Schwandorfu

Na zbliżające się targi Agritechnica firma Horsch przygotowała sporo nowych rozwiązań. Przyjrzyjmy się innowacjom w opryskiwaczach.

Jan Beba30 września 2015, 12:00

Na listopadowej wystawie Agritechnica, która odbędzie się w Hanowerze firma przedstawi zaczepiane opryskiwacze Leeb LT. Flagowe modele Leeb 4 LT oraz Leeb 5 LT mają zbiorniki z tworzywa sztucznego mieszczące odpowiednio 4000 i 5000 litrów cieczy roboczej. Pojemność pojemnika na czystą wodę to 500 litrów, z kolei maksymalna szerokość belki polowej wynosi 42 m, a prześwit 85 cm. Opryskiwacze LT mają system skrętnej os, co ułatwia poruszanie osi maszyny w śladach kół ciągnika. Co istotne, za skręt kół opryskiwacza odpowiada system z żyroskopem, co eliminuje konieczność stosowania przewodów lub cięgien wymuszających skręt. 

Linia opryskiwaczy Leeb LT dostępna jest w podstawowej wersji Eco z pompą membranowo-tłokową z ręcznym zasysaniem i tłoczeniem. Wyposażenie średnie to linia CCS, zawierająca urządzenia przeznaczone do automatycznego czyszczenia wnętrza opryskiwacza (Continuous Cleaning System), a opcja CCS Pro ma dodatkowo systemy elektroniczne usprawniające pracę opryskiwacza. Nieodzownym elementem dla wszystkich opryskiwaczy marki Horsch jest belka Boom Control, z systemem odpowiedzialnym za stabilne utrzymywanie belki, nawet podczas pracy z wysoką prędkością. Producent umożliwia również sterowanie opryskiem z wykorzystaniem systemu ISOBUS, m.in. w zakresie przełączania dysz rozmieszczonych na belce co 25 cm. Zagęszczenie rozpylaczy pozwala na oprysk z wysokości ok. 30 cm nad łanem, co zwiększa precyzję nanoszenia środków ochrony roślin. 

Na hanowerskim stoisku zaprezentowany będzie także seryjny model samojezdnego opryskiwacza Leeb PT 330. Ma on 6-cylindryczny silnik generujący moc 330 KM, hydrostatyczny układ jezdny i elektro-hydrauliczny system skrętu wszystkich kół. Maksymalna prędkość pracy na polu wynosi 30 km/h, a w transporcie do 60 km/h. Rozstaw kół można zmienić bezstopniowo w zakresie od 2,25 m do 3 m, natomiast wysokość prześwitu w zakresie od 1,4 m do 1,6 m. Pozwala to skutecznie wykonywać zabiegi w wysokich uprawach. PT 330 ma zbiornik mieszczący 5000 litrów cieczy roboczej i 500 litrów na czystą wodę. Opryskiwacz ma system automatycznego płukania CCS, a belka polowa Boom Control może mieć szerokość od 30 m do 36 m.

Największą innowacją Horscha jest system Boom Sight, w którym przestrzeń przed belką opryskiwacza skanowana jest za pomocą podatkowego czujnika zamontowanego np. na kabinie maszyny. Dzięki temu można wychwycić przeszkody lub ubytki w łanie, które mogłyby uszkodzić belkę lub spowodować jej niewłaściwe działanie. Rozwiązanie to nagrodzono srebrnym medalem targów Agritechnica. Więcej o tych koncepcjach i pozostałych maszynach marki Horsch przeczytacie Państwo w najbliższych wydaniach miesięcznika „top agrar Polska” i dodatku „top technika Premium”. beb

 

Fot. firmowe

 1 z 6
Flagowe modele Leeb LT mają pojemność 4 i 5 tys. litrów.

Flagowe modele Leeb LT mają pojemność 4 i 5 tys. litrów.

2 z 6
Wszystkie opryskiwacze wyposażone są w system Boom Control.

Wszystkie opryskiwacze wyposażone są w system Boom Control.

3 z 6
Opryskiwacz ma napęd hydrostatyczny i regulowany rozstaw osi.

Opryskiwacz ma napęd hydrostatyczny i regulowany rozstaw osi.

4 z 6
Laserowy czujnik skanujący powierzchnię łanu w ramach systemu Boom Sight.

Laserowy czujnik skanujący powierzchnię łanu w ramach systemu Boom Sight.

5 z 6
System wykrywa np. braki w łanie, mogące wprowadzać w błąd czujniki na belce.

System wykrywa np. braki w łanie, mogące wprowadzać w błąd czujniki na belce.

6 z 6
Zbiornik w modelu PT 330 mieści 5000 l cieczy roboczej.

Zbiornik w modelu PT 330 mieści 5000 l cieczy roboczej.

Picture of the author
Autor Artykułu:Jan Beba
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)