Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Technika>Aktualności branżowe>

Pierwsza w pełni elektryczna ładowarka Bobcat T7X

Obrazek

Kolejna nowość z targów CES 2022 w Las Vegas – Bobcat T7X, pierwsza na świecie w pełni elektryczna, kompaktowa ładowarka gąsienicowa od Doosan Bobcat.

Jan Józefowicz22 stycznia 2022, 08:00

Nagrody dla elektrycznej ładowarki

Bobcat T7X otrzymał dwie nagrody za innowacje: pierwsza w kategorii „Inteligencja pojazdów i transport”, a druga „Inteligentne miasta”. Początkowo Bobcat T7X miał trafić na rynek północnoamerykańskim, ale idąc za ciosem firma ocenia potencjał sprzedaży w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce.

Cicho, ekologicznie i wydajnie

„Doosan Bobcat jest pionierem w zakresie innowacji. Jesteśmy dumni, że możemy wprowadzić w pełni elektryczną maszynę T7X, co pomoże klientom maksymalnie zwiększyć wydajność i przyjazność dla środowiska”, mówi Scott Park, prezes i dyrektor generalny Doosan Bobcat.

Ładowarka Bobcat T7X w pełni zasilana jest z akumulatorów. Zaprojektowano ją od podstaw, aby była bardziej wydajna dzięki elektrycznym siłownikom i napędowi. Istotne znaczenie miało też ograniczenie hałasu, nie tracąc dużego momentu obrotowego. Ten model jest nie tylko mocniejszy niż poprzedzające go spalinowe ładowarki gąsienicowe, ale nie zostawia śladu węglowego!

Komentując przyszłe plany w regionie EMEA Vijay Nerva, prezes innowacji w Doosan Bobcat EMEA, powiedział: „T7X została zaprojektowana na rynek północnoamerykański, ale odpowiada oczekiwaniom rynków na całym świecie. W tym roku planujemy przeprowadzić testy wewnętrzne i zbierać opinie klientów w różnych krajach regionu, aby lepiej zrozumieć potrzeby klientów na tym rynku przed podjęciem komercyjnych decyzji”.

Nie tylko zerowa emisja

W T7X tradycyjny hydrauliczny zespół roboczy został w całości wymieniony na elektryczny układ napędowy składający się z elektrycznych siłowników i silników elektrycznych, co oznacza praktyczny brak obwodów cieczy. Nowa, całkowicie elektryczna ładowarka Bobcat T7X wykorzystuje niecały litr przyjaznego dla środowiska chłodziwa w porównaniu z ok. 216 l cieczy w odpowiadającym jej modelu spalinowo/hydraulicznym.

Całkowicie elektryczna platforma zapewnia niemal natychmiastową moc i maksymalny moment obrotowy przy każdej prędkości roboczej.

T7X to nie tylko zerowe emisje, ale też zmniejszony hałas i drgania, więc nadaje się do pracy w pomieszczeniach. Te cechy poprawiają też komfort i bezpieczeństwo operatora. Zastosowanie pełnej elektryki może znacząco obniżyć koszty dziennej eksploatacji, gdy uwzględni się zmniejszenie rocznych kosztów konserwacji i eliminację oleju napędowego, oleju silnikowego, płynów do układu wydechowego oraz części hydraulicznych.

Inteligentny system zarządzania mocą

Sercem T7X jest wydajny akumulator litowo-jonowy 62 kW dostarczany przez firmę Green Machine Equipment Inc. W zależności od zastosowań każde naładowanie wystarcza na codzienną eksploatację, z wykorzystaniem inteligentnych trybów pracy do czterech godzin pracy ciągłej lub na cały dzień pracy z przerwami.

Inteligentny system zarządzania mocą jest zaprogramowany, aby wykrywać zwiększenie obciążenia, automatycznie ograniczając zużywaną moc, gdy nie jest potrzebna, co ogranicza całkowite zużycie energii i wydłuża czas pracy maszyny.

Pojawi się także na rynku europejskim

Model T7X będzie początkowo dostępny tylko na rynku północnoamerykańskim, ale firma planuje w przyszłości rozszerzyć ofertę na inne regiony. Podczas konferencji prasowej CES Media Days Doosan Bobcat North America ogłosiła strategiczne partnerstwo z firmą Sunbelt Rentals z Karoliny Południowej, wiodącą firmą wynajmu maszyn w Ameryce Północnej z ponad 1025 placówkami i znaczącą obecnością na rynku europejskim w Wlk. Brytanii, Niemczech i Francji.

W ramach tego partnerstwa Sunbelt Rentals zobowiązała się do znaczącej inwestycji w dużą flotę elektrycznych kompaktowych ładowarek gąsienicowych Bobcat T7X, które otrzymają wspólny branding i będą dostępne od 2022 r. Sunbelt Rentals będą pierwszą ogólnokrajową firmą wynajmu maszyn, która wprowadzi maszyny elektryczne Bobcat i udostępni je klientom.

opr. jj
fot. firmowePicture of the author
Autor Artykułu:Jan Józefowicz
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)