Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Portal partner

Polagra-Premiery: najszersza kosiarka Samaszu

13.01.2018

Drukuj

Polagra-Premiery: najszersza kosiarka Samaszu

Artykuł dostępny

Opracowane przez inżynierów firmy Samasz rozwiązanie zapewnia dobrą widoczność, bezpieczeństwo i spełnia wymogi dopuszczenia do ruchu po drogach publicznych, co w przypadku szerokiej na 3,9 m belki tnącej nie było łatwe. Dużą zaletą jest wysokość maszyny nieprzekraczająca 4 m, która zgodnie z prawem o ruchu drogowym dopuszcza pojazd z ładunkiem do ruchu bez dodatkowych oznaczeń lub zezwoleń. Dodatkowo model XT 390 w standardowej wersji przewiduje możliwość pozostawienia maszyny na placu w stabilnej pozycji transportowej na czterech stopach.

Maszyna ma też unikatowe zabezpieczenie najazdowe złożone z hydraulicznego bezpiecznika zintegrowanego z zaczepem i korpusem maszyny. Pozwala to na znaczne odchylenie listwy tnącej na pierwszym dysku. Podczas napotkania przeszkody listwa już na pierwszym dysku odchyla się o ponad 50 cm i unosi  się na wysokość min. 30 cm, po czym samodzielnie powraca do pozycji roboczej. Dodatkowo kosiarkę XT 390 wykonano z lżejszych materiałów o większej wytrzymałości. 
Podstawową zaletą centralnego zawieszenia belki tnącej jest równomierne rozłożenie ciężaru na podłoże, doskonałe kopiowanie terenu oraz duży zakres pochylenia (do 24°), co ułatwia pracę na nierównym terenie i pozwala na optymalne prowadzenie maszyny. Ponadto, dzięki zastosowaniu hydropneumatycznego odciążenia za pomocą hydrauliki ciągnika można szybko ustawić siłę nacisku listwy tnącej na podłoże. Pomocny w tym jest duży i dobrze widoczny manometr, który informuje traktorzystę o ciśnieniu w układzie.

r e k l a m aOdpowiednio skonstruowany moduł dysku zabezpiecza listwę z kołami zębatymi w przypadku bardzo silnego, skrajnego uderzenia dysku np. w duży kamień. Siła uderzenia ścina wpust znajdujący się pomiędzy kołem zębatym napędzającym dysk, a osią dysku. Ścięcie wpustu powoduje odcięcie napędu modułu (dysk obraca się swobodnie), tym samym chroniąc koła zębate, dysk i listwę przed zniszczeniem. Wystarczy wtedy wymienić moduł na nowy bez konieczności ponoszenia kosztownego remontu listwy tnącej. Wymiana modułu jest bardzo szybka i można ją dokonać w warunkach polowych. Dzięki temu zaoszczędzamy czas, tak ważny podczas zbioru zielonki. Szybką wymianę modułu dysku umożliwia zmodernizowana piasta górna. Specjalne wybrania spod śruby ułatwiają demontaż modułu bez konieczności wymiany piasty górnej. Zastosowane koła zębate o dużej średnicy są bardziej odporne na siły działające w trakcie pracy. Napęd dysków jest przekazywany za pomocą mocnych kół zębatych o dużej średnicy, 


Na belce tnącej o szerokości 3,9 m znajduje się 9 dysków z nożami – łącznie 18 sztuk. Uzyskanie wąskiego pokosu jest możliwe dzięki zastosowaniu dodatkowych bębenków (2,4 m) lub za pomocą zgarniaczy pokosu (2,65 m). Minimalna moc ciągnika do współpracy z kosiarką XT 390 wynosi 100 KM. Traktor powinien także dysponować prędkością na WOM 1000 obr./min. Maszyna waży 1290 kg.

Przeczytaj więcej w wersji premium

article icon

Co wysiać po wymokniętych oziminach?

Zamów wersję premium

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii