Reklama zniknie za 11 sekund

Precyzyjny wysiew wapna

Obrazek
Dokładna aplikacja pylistego wapna tradycyjnym rozsiewaczem z adapterem talerzowym jest trudna. Rozwiązaniem, które daje precyzję przy aplikacji takiego nawozu jest belka ślimakowa.
Dawid Konieczka23 lipca 2019, 12:03
Strzałem w dziesiątkę okazała się ślimakowa belka do wysiewu wapna, którą można zamawiać już do rozsiewaczy RCW 120 i 100 produkowanych przez Unię. Prototyp maszyny z widocznym na zdjęciu aplikatorem krajowy producent zaprezentował ubiegłorocznej jesieni. Producent informuje, że można już składać zamówienia na maszyny ze ślimakową belką wysiewającą. Obecnie oferowane są dwie wersje o szerokości 9 i 12 m. Aplikator można zamontować na największych rozsiewaczach RCW 100 i 120, z pojedynczą osią lub na tandemie. Pojemność skrzyni największego rozsiewacza umożliwia rozładunek cysterny sypkiego wapna na dwa razy. W przypadku mniejszej maszyny konieczne jest jedno tankowanie więcej.

Do załadunku pylistego nawozu wykorzystuje się dwa przyłącza hydrantowe. Jednym transportowany jest nawóz, drugim powraca powietrze. Proces wysiewu nadzorowany jest przez komputer i dawka utrzymywana jest niezależnie od prędkości jazdy. Belkę wysiewającą można zdemontować, a w jej miejsce zamontować adapter talerzowy i wysiewać nawozy granulowane.

Dawkę reguluje się w oparciu o tabele wysiewu. Czynnikami wpływającymi na regulację dawki jest szybkość posuwu taśmy, prędkość obrotowa hydraulicznie napędzanych ślimaków i wielkość otworów w belce przez które wydostaje się nawóz. dk


1 z 4
Belka ślimakowa do wysiewu wapna oferowana jest w wersji o szerokości 9 i 12 m.

Belka ślimakowa do wysiewu wapna oferowana jest w wersji o szerokości 9 i 12 m.

2 z 4
Do napełniania zbiornika pylistym wapnem wykorzystuje się dwa złącza hydrantowe.

Do napełniania zbiornika pylistym wapnem wykorzystuje się dwa złącza hydrantowe.

3 z 4
Ślimaki transportujące wapno mają napęd hydrauliczny.

Ślimaki transportujące wapno mają napęd hydrauliczny.

4 z 4
Zaczep wyposażony w układ amortyzacji.

Zaczep wyposażony w układ amortyzacji.

Picture of the author
Autor Artykułu:Dawid Konieczka
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)