Reklama zniknie za 11 sekund

Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Technika>Aktualności branżowe>

Producenci i dealerzy o obecnej sytuacji

Obrazek

Za nami kolejne tygodnie pandemii i choć poluzowano część obostrzeń producenci i dealerzy maszyn rolniczych w wielu przypadkach nadal odczuwają skutki zawirowań rynkowych.

Jan Beba9 lipca 2020, 10:12

Tegoroczne nastroje na rynku nie są optymistyczne o czym poinformowała Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych – członek europejskiej sieci CLIMMAR.

Wyniki badania przeprowadzonego przez CLIMMAR dot. wpływu pandemii na europejskich dealerów pokazują, że 80% uczestników badania odczuwa negatywne skutki zaistniałej sytuacji.  Dotyczy to w szczególności sprzedaży nowych maszyn. Patrząc w przyszłość, w ciągu najbliższych dwóch miesięcy, 70% uczestników badania przewiduje znaczny spadek obrotów i spadek zamówień.

W sumie na ankietę odpowiedziało 660 dealerów z 14 różnych krajów. Daje to dobrą wskazówkę o skutkach i wpływie kryzysu COVID-19 na ich firmy. Badanie pokazuje, że skutki kryzysu COVID-19 są silnie odczuwalne przez firmy handlowe i dystrybutorów w europejskim sektorze maszyn i urządzeń rolniczych. Główny „ból” odczuwany jest w dziale sprzedaży firm dealerskich, w szczególności dotyczy stagnacji sprzedaży nowych maszyn. Obecna sytuacja znacząco wpłynęła również na sprzedaż używanych maszyn, ale w mniejszym stopniu niż na sprzedaż nowych.

O ocenę sytuacji zapytaliśmy przedstawicieli krajowych producentów i dealerów maszyn.

Agro-Masz: stały poziom zamówień

Do naszych dealerów wpływają zamówienia takie jak w ubiegłych latach. To niewątpliwie zasługa interwencji prezesa PIGMiUR do ministra rolnictwa w sprawie przyspieszenia rozpatrywania wniosków oraz o przedłużenia terminu końca naboru wniosków w ramach PROW – mówi Paweł Nowak, właściciel firmy Agro-Masz. Wprawdzie w początkowym okresie pandemii dostawy podzespołów do produkcji maszyn zostały mocno ograniczone, a szczególnie te z zagranicy, jednak w miarę upływu czasu sytuacja wraca do normy. Agro-Masz ma dobrze zaopatrzony magazyn podzespołów, a dużo z nich powstaje w fabryce.

Paweł_Nowak_Agro-Masz

– Inwestycje w magazyn opłaciły się, bo dzięki temu udało się zapewnić ciągłość dostaw maszyn do dealerów i dalej do rolników – mówi. Największym zainteresowaniem w ostatnich miesiącach cieszyły się  maszyny przeznaczone do siewu i uprawy, a  obecnie wzrasta zainteresowanie pługami.

– Mamy nadzieję, że do września sytuacja związana z pandemią się na tyle poprawi, że będziemy mogli wziąć udział w AgroShow w Bednarach – dodaje Nowak.

Anderwald: spadek sprzedaży przez pandemię

Nie ma kontaktu, nie ma kontraktu – tak w skrócie podsumowuje ostatnie miesiące działalności firmy Anderwald jej właściciel Jan Anderwald. Przedsiębiorca z Opolszczyzny zauważa w ostatnich miesiącach spadek sprzedaży i zainteresowania maszynami. – Na pandemię nałożyła się jeszcze bardzo sucha wiosna, na szczęście w maju i czerwcu popadało i sytuacja powoli wraca do normy – zaznacza Anderwald. Jednak obecnie rolnicy najczęściej pytają o sprzęt na małe i średnie areały, większe gospodarstwa ostrożniej podchodzą do zakupów, głównie ciągników. – Pierwsza połowa br. Pokazuje, że ciągniki o mocy powyżej 150 KM sprzedają się gorzej niż przed rokiem – mówi Anderwald.

Jan_Anderwald

Sprzedawcy maszyn do tej pory pracowali zdalnie, nie odwiedzali rolników, nie prezentowali maszyn w firmie, wszystkie sprawy załatwiali przez telefon lub e-mail. Anderwald mówi, że od połowy czerwca handlowcy wracają do normalnej pracy, będą spotykać się z rolnikami. Przedsiębiorca podobnie jak firmy z innych regionów Polski zadowolony jest z indywidualnych pokazów w gospodarstwach rolników.

Primator: hodowcy kupują duży sprzęt

Widzimy wyraźny wzrost zainteresowania klientów dużymi, wydajnymi maszynami do zbioru pasz zielonych – mówi Radosław Łęczycki, dyrektor handlowy firmy Primator na Podlasiu.

Rolnicy interesują się zestawami kosiarek w największych wersjach z trzema maszynami oraz zgrabiarkami, najczęściej dwuwirnikowymi. – To kosztowne maszyny, każdy przed podjęciem decyzji o zakupie takiego sprzętu chce sprawdzić, jak poradzą sobie w jego gospodarstwie, umożliwiamy to naszym klientom – komentuje Łęczycki. Nasz rozmówca mówi, że ze względu na pandemię, nawet mimo zniesienia ostatnio obostrzeń, Primator skupia się wyłącznie na indywidualnych pokazach.

Radosław_Łęczycki_Primator

– Niestety, przez pandemię w całej Europie nie wszystkie maszyny pokazowe przyjechały na czas – mówi nasz rozmówca. Przedstawiciel firmy Primator chwali nową formułę prezentacji maszyn w celowanych gospodarstwach. – Ten rok pokaże, czy będziemy uczestniczyć w regionalnych targach i wystawach w przyszłości, czy będziemy skupiać się na indywidualnych pokazach – podsumowuje Łęczycki.

Pronar: pokazy mimo pandemii

W tym roku Pronar wprowadził lub wkrótce wprowadzi do sprzedaży szereg nowych maszyn: siedem nowych modeli przyczep, m.in. skorupową z możliwością wywrotu bocznego, rozrzutnik o ładowności 18 t oraz przyczepę z przesuwną ścianą, umożliwiającą przyłączenie adapteru do rozrzucania obornika. W zbiorze zielonek rolników wesprą trzy nowe modele dwukaruzelowych zgrabiarek – mówi Tomasz Kotowicz, dyrektor handlu krajowego w firmie Pronar.

Tomasz_Kotowicz_Pronar

Od lat to przyczepy są trzonem w sprzedaży, co potwierdzają raporty rejestracji. W pierwszych pięciu miesiącach 2020 roku zarejestrowano 1063 nowych przyczep z Narwi. Jest to o 288 szt. więcej niż rok wcześniej. Pronar na koniec maja osiągnął 42,9% udziałów rynkowych – wynika z opracowanych przez PIGMiUR danych CEPiK.

– Mimo pandemii zorganizowaliśmy pokaz maszyn zielonkowych w fabrycznym punkcie sprzedaży w Łanach w woj. lubelskim. Odbyły się one bez udziału publiczności, a relację można było śledzić za pośrednictwem mediów społecznościowych – dodaje.

Picture of the author
Autor Artykułu:Jan Beba
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)