Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a

Raz za sucho, raz za mokro

Obrazek

Na konferencję firmy Väderstad w Zamku Topacz przyjechało ok. 300 rolników. Naukowcy i praktycy pokazali, jak zmienna aura odbija się na plonie roślin.

Jan Józefowicz6 grudnia 2018, 10:37
- Obecna sytuacja, jakkolwiek bardzo trudna, nie jest nową dla rolników. Susza na przemian z latami mokrymi, niestabilne ceny produktów przy wzrastających cenach środków do produkcji. Tak Piotr Osiński, dyrektor zarządzający spółką Väderstad, zaprosił rolników na tradycyjne spotkanie k. Wrocławia.

- Na polu często nie widać różnicy między zastosowanymi technologiami uprawy. Dopiero badania pokazują prawdziwe wyniki - mówił prof. Tomasz Piskier z Katedry Biologicznych Podstaw Rolnictwa z Politechniki Koszalińskiej.

Bieżący rok pokazał, że gleba powinna być jak gąbka, aby miała potencjał gromadzenia wody. Celem działania powinno być zwiększanie porowatości kapilarnej. Substancja organiczna musi być wymieszana z całą glebą. Jednak spodnią warstwę roli powinno się spulchniać, ale nie wyciągać jej na wierzch. Chodzi o zbudowanie mocnego systemu korzeniowego, który będzie pobierał substancje pokarmowe z gleby.

Na temat uprawy bezorkowej z perspektywy dużych gospodarstw z południowej części Polski mówił Maciej Kolesiński regionalny przedstawiciel firmy Väderstad, wskazując różne rozwiązania techniczne.

oprac. jj
Fot. Józefowicz


1 z 5
Piotr Osiński dyrektor zarządzający spółką Väderstad

Piotr Osiński dyrektor zarządzający spółką Väderstad

2 z 5
Profesor Tomasz Piskier (w środku) rozmawia z rolnikami

Profesor Tomasz Piskier (w środku) rozmawia z rolnikami

3 z 5
Jeden ze slajdów z wykładu prof. Tomasza Piskiera

Jeden ze slajdów z wykładu prof. Tomasza Piskiera

4 z 5
Maciej Kolesiński regionalny przedstawiciel firmy Väderstad

Maciej Kolesiński regionalny przedstawiciel firmy Väderstad

5 z 5
Na spotkaniu było ok. 300 rolników

Na spotkaniu było ok. 300 rolników

Picture of the author
Autor Artykułu:Jan Józefowicz
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)