Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Technika>Aktualności branżowe>

Rosja: rusza serwis "agrosharingu" ciągników i kombajnów

Obrazek

W Rosji w ciągu kilkunastu miesięcy ruszy pionierski serwis "agrosharingu" ciągników i kombajnów. Wynajem sprzętu rolniczego zdobywa coraz więcej klientów.

28 września 2021, 10:51

Serwis „Agrosharing” (sharing – ang. dzielić się, carsharing – krótkoterminowy wynajem aut) będzie działać jako rynek wynajmu sprzętu rolniczego oraz organizacji międzyregionalnego ruchu kombajnów, ciężarówek i ciągników o wysokiej mocy.

Maszyny będą stosowane nie tylko w rolnictwie, ale także w budownictwie i przemyśle drzewnym. Sezonowe szczyty intensywności użytkowania w tych trzech branżach są różne. Z tego powodu technika będzie stosowana stale, nie tylko w okresach siewu i zbioru różnych upraw w rolnictwie.

– Dzisiaj kombajn w Rosji pracuje średnio tylko 18 dni w roku, a ciągnik w przy produkcji
roślinnej – 60 dni. Dla porównania: w USA odpowiednio 18,7 i 68 dni – powiedział Ilya Shkabara, współzałożyciel projektu „Agrosharing” oraz szef grupy roboczej rynku HomeNet NTI.

Nie tylko maszyny

Ilya Shkabara wyjaśnił, że rynek wynajmu zostanie zorganizowana jako zestaw mikroserwisów, w tym również systemy danych o stanie środowiska (pogoda, korki itp.), opartych na technologii sztucznej inteligencji, usługi z harmonogramem użytkowania i serwisu maszyn, serwis danych klientów maszyn rolniczych, serwis sztucznej inteligencji, poświęcony tworzeniu wyprzedzających ofert wynajmu sprzętu, serwis partnerów ubezpieczeniowych, bankowych i finansowych i wiele innych.

Szerokie perspektywy

Oczekuje się, że kluczowymi klientami rynku mają być prywatni właściciele i mali producenci rolni, a także przedsiębiorstwa rolne i gospodarstwa, firmy leasingowe i banki. Usługa została już przetestowana przez 70 rolników w Federacji Rosyjskiej, projekt przeszedł przyśpieszone testy w Kalifornii i otrzymał wsparcie oraz zainteresowanie ze strony rolników, stowarzyszeń branżowych i władz regionalnych.

Jak informuje służba prasowa rosyjskiej Państwowej Platformy Inicjatywy Technologicznej (NTI), serwis wynajmu i sharingu maszyn rolniczych ruszy w Rosji już w 2023 roku.

Już w pierwszym roku działalności spółka liczy na miesięczne przychody w sezonie 20 mln rubli (około 1,07 mln zł.). Za kolejne trzy lata Agrosharing zamierza wejść na rynki USA, Kanady i Australii z przychodami w wysokości 20 milionów dolarów rocznie.

Maryia Khamiuk
fot. Rostselmash


Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)