Rosja: rusza serwis "agrosharingu" ciągników i kombajnów

W Rosji w ciągu kilkunastu miesięcy ruszy pionierski serwis "agrosharingu" ciągników i kombajnów. Wynajem sprzętu rolniczego zdobywa coraz więcej klientów.
Serwis „Agrosharing” (sharing – ang. dzielić się, carsharing – krótkoterminowy wynajem aut) będzie działać jako rynek wynajmu sprzętu rolniczego oraz organizacji międzyregionalnego ruchu kombajnów, ciężarówek i ciągników o wysokiej mocy.
Maszyny będą stosowane nie tylko w rolnictwie, ale także w budownictwie i przemyśle drzewnym. Sezonowe szczyty intensywności użytkowania w tych trzech branżach są różne. Z tego powodu technika będzie stosowana stale, nie tylko w okresach siewu i zbioru różnych upraw w rolnictwie.
– Dzisiaj kombajn w Rosji pracuje średnio tylko 18 dni w roku, a ciągnik w przy produkcji
roślinnej – 60 dni. Dla porównania: w USA odpowiednio 18,7 i 68 dni – powiedział Ilya Shkabara, współzałożyciel projektu „Agrosharing” oraz szef grupy roboczej rynku HomeNet NTI.
Nie tylko maszyny
Ilya Shkabara wyjaśnił, że rynek wynajmu zostanie zorganizowana jako zestaw mikroserwisów, w tym również systemy danych o stanie środowiska (pogoda, korki itp.), opartych na technologii sztucznej inteligencji, usługi z harmonogramem użytkowania i serwisu maszyn, serwis danych klientów maszyn rolniczych, serwis sztucznej inteligencji, poświęcony tworzeniu wyprzedzających ofert wynajmu sprzętu, serwis partnerów ubezpieczeniowych, bankowych i finansowych i wiele innych.
Szerokie perspektywy
Oczekuje się, że kluczowymi klientami rynku mają być prywatni właściciele i mali producenci rolni, a także przedsiębiorstwa rolne i gospodarstwa, firmy leasingowe i banki. Usługa została już przetestowana przez 70 rolników w Federacji Rosyjskiej, projekt przeszedł przyśpieszone testy w Kalifornii i otrzymał wsparcie oraz zainteresowanie ze strony rolników, stowarzyszeń branżowych i władz regionalnych.
Jak informuje służba prasowa rosyjskiej Państwowej Platformy Inicjatywy Technologicznej (NTI), serwis wynajmu i sharingu maszyn rolniczych ruszy w Rosji już w 2023 roku.
Już w pierwszym roku działalności spółka liczy na miesięczne przychody w sezonie 20 mln rubli (około 1,07 mln zł.). Za kolejne trzy lata Agrosharing zamierza wejść na rynki USA, Kanady i Australii z przychodami w wysokości 20 milionów dolarów rocznie.
Maryia Khamiuk
fot. Rostselmash
