Siewniki do poplonów

Poplony można wysiewać na różne sposoby: sprzętem wyposażonym w wałek wysiewający, pneumatycznie lub tarczą rozsiewacza. Liczy się skuteczność wschodów przy niedoborach wilgoci.
Przepisy UE dotyczące tzw. zazielenienia, przewidują możliwość wliczania poplonów ścierniskowych do obszarów proekologicznych. Pomijając już unijne dotacje, sam siew poplonów to jeden ze sposobów wzbogacania gleby w cenną materię organiczną.
Jak zasiać poplon?: Jest kilka technik siewu poplonów. Pierwsza z nich to zerwanie ścierniska i wysianie nasion na tak przygotowaną rolę. Siew wykonywany jest zazwyczaj siewnikiem zbożowym, a nawet rozsiewaczem nawozów. To drugie rozwiązanie wymaga jednak bronowania po siewie, w celu przykrycia nasion glebą. Taka technologia ma zastosowanie raczej na mniejszych plantacjach, gdzie rolnik nie chce inwestować w dodatkowy sprzęt. Kolejny sposób polega na rozsianiu nasion rośliny poplonowej na ściernisko i wykonaniu płytkiej podorywki, np. broną talerzową. W tej technologii potrzeba także kilku przejazdów roboczych.
Trzecia technologia polega na sprzężeniu specjalnego siewnika do poplonów z narzędziem wykonującym uprawę pożniwną. Wtedy nie musimy wykonywać dodatkowych przejazdów roboczych, ponieważ siew poplonu odbywa się równocześnie z wykonywaniem podorywki. Dodatkowe zalety wynikające z zamontowania siewnika na narzędziu uprawowym to wysiewanie nasion zawsze w świeżo uprawioną glebę, która zazwyczaj jest wilgotna.
R. Kazuś
Przegląd oferty siewników do poplonów znajdziesz w najnowszym, czerwcowym wydaniu "top agrar Polska" od str. 124.