Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Technika>Aktualności branżowe>

Trzy zabiegi w jednym przejeździe

Obrazek

Systemy uprawy pasowej polegają na spulchnieniu pasów roli, wprowadzaniu do gleby nawozów i siewie nasion. Niniejszy tekst jest skrótem artykułu jaki ukazał się w "top agrar Polska" 8/2017 od str. 144.

Jan Józefowicz6 sierpnia 2017, 14:26
Jeśli do zasiania jest powiedzmy 400 ha, to nie da się złapać okienka, aby zrobić to na czas – mówi Wiesław Gryn z Rogowa k. Zamościa. Trzeba mieć sprzęt, który pozwoli wjechać na pole w trudnych warunkach. Warto przyjrzeć się maszynom do siewu pasowego, znanego też jako strip-till. Zacznijmy od Pöttingera, który w gospodarstwie Wiesława Gryna zademonstrował siewnik Terrasem z nową sekcją Wave Disc, czyli z talerzami falistymi.

Działanie tej sekcji polega na siewie w wąsko uprawiany pas przez faliste talerze. Fale wyrywają glebę i rozrzucają ją na całą powierzchnię. To cienka warstwa o grubości 1–2 cm, która szybko wysycha, więc nasiona chwastów nie zdążą skiełkować.

Zaletą falistych talerzy Pöttingera jest to, że niewielka ingerencja w rolę pozwala na siew w glebę o podwyższonej wilgotności. Dzięki mniej intensywnej uprawie, gdy korzysta się z sekcji Wave Disc, nie ma potrzeby odwracania gleby na całej powierzchni. Dzięki temu można zaoszczędzić paliwo.

– Przed kilkoma laty nawiązaliśmy współpracę z firmą Väderstad i powstał Ośrodek Badawczy – wspomina Ryszard Bandurowski, prezes RSP Twardawa. W tym gospodarstwie stosowana jest technologia bezorkowa z wykorzystaniem kultywatora TopDown. Może on pracować na głębokości od 5 do 45 cm. Pozwala to na badanie wpływu różnych głębokości uprawy na osiągane plony. W przypadku przygotowania roli pod siew rzepaku, przy pracy na głębokości 10–15 cm może być problem w miejscach, gdzie występuje miejscowy nadmiar słomy i plew po zbożach.

W tym celu zagregatowano talerze z zębami, żeby zminimalizować kontakt nasion z lokalnym nadmiarem resztek pożniwnych. Siewnik StripDrill 400 C zamiast brony talerzowej ma dłuto. Chodzi o rozsunięcie słomy, nacięcie gleby i podanie nawozu. W przypadku rzepaku za dłutem podąża redlica wysiewająca nasiona. Dzięki temu tylko wąski pas gleby jest uprawiony. Nie traci się wilgoci, a nakłady są niskie, bo zużycie paliwa na hektar wynosi 12–15 l. W systemie orkowym pług pochłonie więcej paliwa, a dalsze zabiegi sięgną po kolejne litry ON.

– Poszukiwałem uniwersalnego agregatu, aż w końcu wykonałem go sam – mówi Maciej Czajkowski z Sokołowa k. Golubia-Dobrzynia. Jest rolnikiem z gospodarstwa rodzinnego o pow. ok. 1500 ha. Prowadzi też firmę, która produkuje sprzęt do uprawy pasowej. Na pokazach w Sokołowie można było zobaczyć, jak pracuje sprzęt marki Czajkowski.
oprac. jj

Fot. Józefowicz, firmowe

Więcej informacji znajdą Państwo w "top agrar Polska" 8/2017 od str. 144.


1 z 4
Siewnik Terrasem z nową sekcją Wave Disc - Pöttinger.

Siewnik Terrasem z nową sekcją Wave Disc - Pöttinger.

2 z 4
Siewnik StripDrill 400 C zamiast brony talerzowej ma dłuto - Väderstad .

Siewnik StripDrill 400 C zamiast brony talerzowej ma dłuto - Väderstad .

3 z 4
Siewniki marki Czajkowski do siewu pasowego.

Siewniki marki Czajkowski do siewu pasowego.

4 z 4
Od lewej: Wiesław Gryn, Ryszard Bandurowski i Maciej Czajkowski.

Od lewej: Wiesław Gryn, Ryszard Bandurowski i Maciej Czajkowski.

Picture of the author
Autor Artykułu:Jan Józefowicz
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)