Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Technika>Aktualności branżowe>

Ursus obwinia ARiMR o stratę finansową za 2017 rok

Obrazek

Strata rzędu 20 mln zł to poważna sprawa. Ursus zarzuca Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, że to wstrzymuje dotacje, przez co firma z Lublina traci płynność finansową. 

Dorota Kolasińska16 maja 2018, 18:20
Ursus ogłosił w rocznym sprawozdaniu finansowym stratę 19,87 mln zł. Według Ursus SA strata była spowodowana spadkiem przychodów ze sprzedaży krajowej, wynikającej z odwoływania przez ARiMR wcześniej ogłoszonych naborów wniosków, co skutkuje wstrzymywaniem dotacji, które stymulują zakupy maszyn i ciągników przez rolników. Jak informuje Ursus na firmowej stronie rynek ciągników i przyczep zmniejszył się o ponad połowę, ponieważ rolnicy wstrzymują się z decyzjami inwestycyjnymi do momentu otrzymania płatności.

Jak komentuje to ARiMR?

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa odpiera zarzuty Ursusa w sprostowaniu na swojej stronie internetowej i uważa, że nieprawdą jest, że:
  • Nastąpił "zupełny rozkład funkcjonowania systemu dopłat dla polskich rolników, które są w wyłącznej gestii Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwaz", jak zostało napisane na stronie Ursusa. Według ARiMR system działa poprawnie

  • ARiMR odwołała wcześniej ogłoszone nabory na zakup maszyn i urządzeń rolniczych i że "spowodowało to wstrzymywanie dotacji stymulujących zakupy maszyn i ciągników przez rolników", a Agencja tymczasem twierdzi, że nigdy nie odwołała ogłoszonego już naboru wniosków,

  • Rok 2018 jest przedostatnim rokiem realizacji bieżącej perspektywy. ARiMR tłumaczy iż obecna perspektywa budżetowa dotyczy lat 2014-2020, zatem do jej zakończenia pozostało 2,5 roku, a zgodnie z unijnym prawem na rozliczenie środków z tego okresu ARiMR ma czas do końca 2023 r,  

  •  "Rolnicy wstrzymują się z decyzjami inwestycyjnymi do momentu otrzymania płatności". Według ARiMR otrzymanie płatności jest ostatnim elementem w procedurze ubiegania się o wsparcie w ramach "Modernizacji gospodarstw rolnych", który musi być poprzedzony zrealizowaniem inwestycji. Wynika z tego, że podjęcie decyzji o realizacji danej inwestycji przez rolnika nie ma żadnego związku z terminem otrzymania refundacji poniesionych kosztów, gdyż decyzja taka jest podejmowana przez rolnika już na etapie składania wniosku o przyznanie pomocy.
ARiMR tłumaczy także, że zakontraktowała już ponad 2,8 mld zł (29 proc. budżetu przeznaczonego na "Modernizację gospodarstw rolnych"). Ursus także podkreślił, że poziom środków wypłaconych rolnikom wynosi tylko 8 %, natomiast Agencja tłumaczy to tym, że znaczna część beneficjentów pomocy nie zrealizowała jeszcze swoich inwestycji i nie złożyła do ARiMR wniosku o płatność rozliczającą operację

dkol/ursus.com/arimr.gov.pl


Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)