Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Technika>Aktualności branżowe>

V Forum Rolników i Agrobiznesu: Nowe technologie Kuhn

Zielony ład i bioróżnorodność – z takimi wyzwaniami wkrótce będą mierzyć się europejscy rolnicy w ramach nowej WPR. Nowoczesne maszyny i technologie Kuhn umożliwiają spełnienie tych wymogów. Na naszym Forum Artur Szymczak – dyrektor zarządzający Kuhn Maszyny Rolnicze zaprezentował najnowsze trendy w nawożeniu, oprysku, siewie i uprawie gleby.

Dawid Konieczka25 listopada 2020, 12:58

Jedno co jest pewne to zmiany - dotyczy to także rolnictwa i uprawy gleby. Zielony ład i bioróżnorodność, które są fundamentem nowej WPR wymuszają na rolnikach zmiany w podejściu do technologii uprawy gleby.

Szymczak od początku wystąpienia podkreślał, aby przed wykonaniem każdego zabiegu na polu określić sobie cel jaki chcemy osiągnąć. Wskazał, że kluczowe jest tutaj odpowiednie dobranie maszyny i technologii, które w największej mierze zależą od stanowiska i przebiegu pogody w aktualnym roku. Kluczowe jest tutaj korzystanie nie tylko z nowoczesnego sprzętu, ale także z precyzyjnych prognoz pogody czy stacji meteorologicznych, które informują m.in. o wilgotności i temperaturze gleby.

Oczywiste jest to, że innowacje w maszynach rolniczych sprzyjają spełnieniu nowych wymogów przyszłej WPR. Ale nie tylko maszyny są ważne. Szymczak w przypadku stosowania nawozów wskazuje na świadome stosowanie nawozów z wykorzystaniem systemów monitorowania pogody i wilgotności gleby. Poza tym w kontekście zmniejszonego zużycia nawozów kluczowy jest Section Control czyli wysiew na klinach i zmienne dawkowanie. Tak dokładne nawożenie od niedawna możliwe jest w najprostszych rozsiewaczach Rauch MDS, które mogą nawet współpracować z popularnymi ciągnikami Ursus C-360.

Kolejna precyzyjna maszyna to opryskiwacz. Tutaj w precyzyjnej aplikacji kluczowa jest wielkość kropli i równomierna dawka oprysku także podczas pracy na zakrętach. Umożliwia to system AutoSpray. Układ pozwala także na zmianę wielkości kropli w czasie oprysku. Można ją zwiększyć np. gdy wzrośnie prędkość wiatru. Wielkość kropli można zmieniać także zależnie od stosowanego preparatu np. różna dla herbicydów i fungicydów. Wielkość kropli i dawka oprysku (także oprysk ze zmienną dawką oprysku) polega na zmiennym czasie otwarcia każdego rozpylacza niezależnie. W błyskawicznym tempie steruje tym elektronika, układ jest w pełni bezobsługowy. Po raz kolejny Szymczak wskazuje na olbrzymie znaczenie prognoz pogody, każdy przecież chce stosować drogie preparaty zwłaszcza fungicydy z dużą skutecznością.

Na horyzoncie widać już zmniejszone o 50% wykorzystanie preparatów chemicznych . Prawdopodobnie w 2022 roku Kuhn wprowadzi do oferty w opryskiwaczach system I-Spray, który przy prędkości do 15 km/h identyfikuje chwasty. Pozwala to aplikować ciecz aktywną tylko w miejscach z chwastami. Dzięki temu możliwe jest wg. zmniejszenie zużycia herbicydów nawet o 80%. Poza tym system pozwala na tworzenie map zachwaszczenia na polu. Informacje te są bardzo ważne w mechanicznej walce z chwastami w innych uprawach w latach następnych. Szymczak informuje, że układ I-Spray na razie jest jeszcze w fazie testów.

Kolejny krok to uprawki pożniwne. Kluczowe jest zahamowanie parowania wody i pobudzanie samosiewów i nasion chwastów do kiełkowania. Agrotechnicy wskazują, że najlepiej pracować na głębokość 2 cm, ale to jest niemal nie możliwe. Ale głębokość pracy 5 cm jest już możliwa. Przy szerokich maszynach, w przypadku Kuhn chodzi o bronę talerzową o szerokości 12 m, bardzo ważne jest dokładne kopiowanie nierówności na polu. Sprzęt uprawowy o szerokości 12 m podzielony jest na 5 sekcji, każda z nich dostosuje się niezależnie do nierówności na polu. Układ ten to połączenie hydrauliki z pneumatyką. Szymczak raz jeszcze wskazał, że dobre kopiowanie pozwala na płytką uprawę na całej szerokości. To bardzo ważne, ponieważ nasiona chwastów nie powinny trafić na głębokość większą niż 5 cm.

Kolejny czynnik, na który Szymczak zwrócił uwagę w swoim wystąpieniu to stosowanie w płodozmianie poplonów. Tutaj Kuhn zaleca stosowanie w przedniej części bron talerzowych wałów nożowych. Do rozdrabniania polonów i dużej ilości resztek pożniwnych Kuhn wskazuje także na stosowanie rozdrabniaczy tzw. mulczerów. Ich wykorzystanie pozwala na szybszy rozkład resztek pożniwnych i poplonów, które mogą być siedliskiem potencjalnych patogenów

Szymczak wskazuje na konieczność planowania każdego zabiegu wykorzystując dostępne maszyny. Kluczowe jest tutaj oszczędne gospodarowanie wodą. Jego zdaniem pług nie odejdzie do lamusa, można go łączyć nawet z technologią StripTill.

Kolejny aspekt to siew bezpośredni możliwy m.in. siewnikiem Kuhn Aurock. To technologia pozwalająca na siew rośliny docelowej np. pszenicy ozimej bezpośrednio w międzyplony. Kuhn takie doświadczenia przeprowadził w tym roku także w Polsce.

Szymczak wyraźnie wskazuje, że nie każdą maszynę nie trzeba kupować do gospodarstwa. Wskazuje, że warto sięgać po nowe technologie korzystając z usług. Tak naprawdę, każdy zabieg powinien być dostosowany do pogody i warunków na polu.Picture of the author
Autor Artykułu:Dawid Konieczka
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)