Reklama zniknie za 11 sekund

Topagrar.plZaloguj
Strona główna>Artykuły>Technika>Aktualności branżowe>

W branży maszyn rolniczych powiało optymizmem

Obrazek

We wrześniu br. Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych przeprowadziła kolejne badanie nastrojów w branży rolniczej w Polsce. 

Jan Józefowicz15 października 2017, 14:17
Duży odsetek firm uważa, że prowadzenie działalności w kraju nie jest łatwe i warunki stwarzane przez Państwo nie sprzyjają rozwojowi biznesu. Pocieszające jest, że ubyło negatywnych odpowiedzi i obecnie jest ich 48%. Rok temu było to ponad 62%. Pozytywne jest również to, że o ponad 10 punktów procentowych wzrosła liczba odpowiedzi neutralnych. Sukcesywnie też, choć w niewielkim stopniu przybywa odpowiedzi pozytywnych.

W stosunku do ostatniego badania dwukrotnie wzrósł odsetek odpowiedzi, iż koniunktura w branży zdecydowanie się polepszy. Obecnie takich odpowiedzi izba zanotowała ponad 18%.

Wyniki własnej działalność w 2017 r. oceniane są zdecydowanie lepiej niż rok wcześniej. Ponad 65% firm z branży biorących udział w badaniu, oczekuje, że rok 2017 będzie lepszy od poprzedniego.

Firmy deklarują większa skłonność do inwestycji, w tym 30% myśli o znacznych inwestycjach. To dwukrotnie więcej niż rok wcześniej. Firmy oczekują, że po ciężkim 2016 roku branżę czeka znaczna poprawa wyników sprzedaży. Firmy z nadzieją patrzą w przyszłość i liczą na poprawę koniunktury, a co za tym idzie kondycji własnych firm.

Wzrost optymizmu w nastrojach widać również w indeksie nastrojów branży maszyn rolniczych. W sierpniu 2016 r. spadł aż do -5,14 i był najniższy od początku badań czyli od 2014 r. Później indeks nastrojów odbił się od dna i w marcu 2017 r. skoczył aż do 1,14, a we wrześniu br. osiągnął najwyższą wartość 2,1.
opr. jj

Fot. Józefowicz

Picture of the author
Autor Artykułu:Jan Józefowicz
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy