StoryEditor

Warsztat: Andrzej i Paweł Janczyszyn

Przedstawiamy 5 finalistów konkursu „Pokaż ma swój warsztat”. Liczymy na Państwa mailowy odzew (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.), który z nich podoba się Wam najbardziej i dlaczego?
30.08.2015., 10:08h

Warsztat Andrzeja i Pawła Janczyszynów mieści się w Rożniątowie w pobliżu Strzelc Opolskich. W pomieszczeniu o powierzchni niemal 24 m2 dokonuje się niewielkich remontów. Jest tu miejsce na podstawowe narzędzia. Warsztat sąsiaduje z dużą wiatą (50 m2), w której z obu stron zamontowano wrota. Po ich zamknięciu można pracować nawet zimą, korzystając z nagrzewnicy. Wykonano też strop, więc jest cieplej. Do tak zabudowanej wiaty bez problemu można wjechać nawet Bizonem i ciągnikami z zawieszonymi maszynami, gdy wymagają remontu.

W podstawowej części warsztatowej są szafki, a w nich starannie posegregowane detale. Na każdej szufladzie są napisy, co znajduje się w środku. Sposób ich ułożenia jest prosty: od śrub, podkładek i nakrętek o najmniejszych wymiarach do największych elementów. W warsztacie jest okazyjnie kupiona tokarka, a także wiertarka stołowa. Po naprawie i wyposażeniu w osłony dobrze się spisuje podczas napraw. Poza tym przydaje się spawarka inwertorowa.

Andrzej Janczyszyn w pomysłowy sposób wykorzystał silnik z samochodu Żuk do wykonania sprężarki. Przeróbki wymagała głowica silnika, aby można było całkowicie wypchnąć powietrza z cylindrów. Po przeróbce wstawił zawory z systemem samoczynnego zamykania, aby nie przerabiać wałka krzywkowego. Sprężarka napędzana silnikiem 5,5 kW ma dużą wydajność. Przydaje się to podczas czyszczenia filtrów, chłodnic i kombajnu z zanieczyszczeń. Wyposażenie stanowi zbiornik z bojlera (150 l) i wąż o długość 7 m, co pozwala na swobodne dotarcie do zakamarków czyszczonych maszyn. Uzyskiwane ciśnienie wynosi 7 barów.

Piła ramowa jest jedną z pierwszych maszyn wykonanych w gospodarstwie. Ma silnik elektryczny o mocy 1,5 kW. Napędza on łańcuchem główne koło, do którego zamontowany jest mimośród, a do niego ramka z brzeszczotem. Piła przydała się podczas wykonywania wielu maszyn w gospodarstwie. Windę towarową wykonano całkowicie we własnym zakresie. Ma dwa wyłączniki krańcowe i specjalną blokadę mechaniczną w razie awarii wyłączników. Wykonano także przystawkę do zbioru rzepaku kombajnem, która ma dwie kosy. Jedna z nich napędzana jest mechanicznie, a druga hydraulicznie.

Jan Józefowicz
Autor Artykułu:Jan Józefowicz Ekspert z zakresu maszyn rolniczych, wieloletni redaktor czasopism dla rolników, w tym top agrar Polska i Profi Profesjonalna Technika Rolnicza
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. kwiecień 2024 01:06