StoryEditor

Warsztat: Piotr Lewandowski

Przedstawiamy 5 finalistów konkursu „Pokaż ma swój warsztat”. Liczymy na Państwa mailowy odzew (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.), który z nich podoba się Wam najbardziej i dlaczego?
30.08.2015., 10:08h

Warsztat w gospodarstwie Piotra Lewandowskiego z Kuźnic k. Kowala w woj. kujawsko-pomorskim zajmuje dwa pomieszczenia. W mniejszej, ogrzewanej części rolnik dokonuje skromniejszych napraw, czyli stanowi podręczne miejsce pracy. W tym pomieszczeniu znajduje się przecinarka do metalu, wiertarka stołowa i szlifierka. Pod każdą z nich jest szafka na małe detale. Na ścince ze sklejki znajdują się klucze, szczypce, wiertła, gwintowniki itd. Śruby, podkładki i nakrętki mają swoje miejsce w pojemnikach. W trosce o bezpieczeństwo wszystkie urządzenia zasilane są przez centralny wyłącznik prądu, aby nie doszło do niekontrolowanego uruchomienia sprzętu, gdyby przypadkowo znalazły się tam dzieci.

W obszerniejszej części jest dosyć miejsca na obróbkę większych części i podzespołów, które wymagają spawania. Aby łączenie metalowych elementów było precyzyjniejsze i wygodne, Lewandowski skonstruował pochylany w dwóch płaszczyznach stół spawalniczy o wymiarach 3x2 m. Jego ramę stanowi skrzynia ładunkowa pochodząca ze starego samochodu dostawczego. Na zewnątrz przyspawana jest rama łącząca poszczególne elementy. Zewnętrzna rama została wypoziomowana.

Stół ręcznie pochylany jest na boki, a wzdłużnego przestawienia dokonuje się za pomocą dwóch siłowników. Pozwala to na szybkie ustawienie obrabianych elementów tak, aby można było układać spoiny w najdogodniejszej pozycji. Dzięki temu są nie tylko eleganckie, ale też trwałe. Takie stanowisko w przydomowym warsztacie pozwoliło wykonać wiele maszyn, które pracują w gospodarstwie rolnika. Wśród nich jest przyczepa skorupowa, kosz zasypowy do ziemniaków i sadzarka z podsiewaczem nawozu.

Warto wspomnieć, że centrum zasilania hydraulicznego do pochylania stołu spawalniczego stanowi prasa krawędziowa z własnym układem olejowym. Lewandowski zamontował do niej rozdzielacz od kombajnu Neptun, co pozwala kierować olej do różnych miejsc, np. pochylania stołu lub obsługi giętarki. Giętarkę Lewandowski wykonał także własnoręcznie ze starego wycinaka do kiszonki. Olej do poszczególnych miejsc w warsztacie kierowany przy pomocy sterownika od kombajnu Neptun. Sterownik ma długi przewód, więc można nim sterować różnymi funkcjami maszyn z różnych miejsc w warsztacie.

Trzeba wskazać, że nad stołem spawalniczym zawieszona jest wiertaka, którą można przesuwać i wiercić otwory pod pożądanym kątem. Na tej samej szynie przymocowanej do stropu można przesuwać wciągarkę, która służy do załadunku cięższych elementów przeznaczonych do spawania.

Jan Józefowicz
Autor Artykułu:Jan Józefowicz Ekspert z zakresu maszyn rolniczych, wieloletni redaktor czasopism dla rolników, w tym top agrar Polska i Profi Profesjonalna Technika Rolnicza
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. kwiecień 2024 16:07