Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Technika>Aktualności branżowe>

Wyższa sprzedaż Claasa w 2020 roku

Obrazek

Pomimo pandemii i przerw w produkcji, byliśmy w stanie osiągnąć wzrost sprzedaży i poprawić rentowność. Nasza szeroka pozycja międzynarodowa opłaciła się – powiedział Thomas Böck, prezes zarządu grupy Claas.

Jan Beba17 grudnia 2020, 08:19

Początek roku nie zwiastował pozytywnego rozwoju biznesu, szczególnie gdy z powodu pandemii trzeba było wstrzymać produkcję. Podczas kilkutygodniowego postoju w prawie wszystkich zakładach produkcyjnych poczyniono szeroko zakrojone przygotowania do jak najszybszego ponownego uruchomienia.

Ameryka i Rosja na plusie

Niemiecki producent poinformował, że w roku finansowym 2020 w Niemczech, Francji i innych krajach Europy Zachodniej sprzedaż była stabilna. Znaczny wzrost obrotów nastąpił natomiast w Europie Wschodniej, a zwłaszcza w Rosji. Poza Europą najważniejszym motorem napędowym okazała się Ameryka Północna. W efekcie sprzedaż koncernu wzrosła o 3,7% do poziomu 4,042 mld euro w odniesieniu do ubiegłego roku zakończonego wynikiem 3,898 mld euro. Na koniec roku obrotowego 2020 Claas zatrudniał 11 395 osób.

W okresie pandemii trudno dotrzeć do klientów zainteresowanych nowym sprzętem, ale dzięki licznym wydarzeniom internetowym firmie udawało się promować najnowsze maszyny zaprezentowane jeszcze w trakcie targów Agritechnica 2019. Z tego grona warto wyróżnić kombajny Lexion 8000 i 7000, sieczkarnię Jaguar 900, półgąsienicowy ciągnik Axion Terra Trac i system DataConnect.

Zgodnie z planem

W sprawozdaniu na koniec roku finansowego kierownictwo Claasa podkreśla, że mimo negatywnych skutków koronawirusa udało się zgodnie z planem zrealizować ważne inwestycje. W fabryce ciągników Le Mans i w macierzystym zakładzie w Harsewinkel zakończyło się modernizowanie linii produkcyjnych. Uruchomiono też nowe centra sprzedaży we Francji i Wielkiej Brytanii z dodatkowymi opcjami w zakresie serwisu i części zamiennych. Uzupełnieniem jest nowy magazyn wysokiego składowania w Hamm. Łącznie inwestycje pochłonęły 131 mln euro, czyli o 6 mln więcej niż przed rokiem. Wydatki na badania i rozwój utrzymały się na poziomie 237 mln euro podczas gdy w roku ubiegłym wyniosły 244 mln euro.

Uwzględniając nieustępującą pandemię koronawirusa, międzynarodowe konflikty handlowe, jak również możliwe zmiany na głównych rynkach rolnych Claas spodziewa się, że sprzedaż i zyski za rok obrotowy 2021 będą na poziomie z poprzedniego roku.Picture of the author
Autor Artykułu:Jan Beba
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)