Reklama zniknie za 11 sekund

Topagrar.plZaloguj
Strona główna>Artykuły>Technika>Aktualności branżowe>

Zakaz handlu w niedzielę. Co z zakupem części w żniwa?

Obrazek

Niedziela 11 marca będzie pierwszą z nowym, ustawowym zakazem handlu. Wprawdzie rolnicy generalnie nie robią zakupów na potrzeby gospodarstwa w niedzielę. Ale wyjątkiem jest okres żniw.

Bartłomiej Czekała7 marca 2018, 09:39
W związku z wejściem w życie nowych przepisów do naszej redakcji zgłaszają się rolnicy z pytaniem, co z zakupem części zamiennych do ciągników, kombajnów i maszyn rolniczych w okresie żniw, czyli najbardziej intensywnych prac polowych? Dotychczas wielu sprzedawców części zamiennych oferowało w okresie żniw możliwość ich zakupu przez 7 dni w tygodniu, a więc także w niedzielę i święta.

Wszystkich zaniepokojonych możliwościom zmian rolników pragniemy uspokoić. Dzięki staraniom m. in. Polskiej Izby Gospodarczej Maszyn i Urządzeń Rolniczych w ustawie znalazły się zapisy, które umożliwiają funkcjonowanie podmiotów z branży handlu maszynami rolniczymi i częściami zamiennymi do nich w szczycie największego sezonu na niezmienionych zasadach. Art. 6 punkt 1, podpunkt 24 nowej ustawy mówi, że zakaz handlu w niedzielę nie będzie obowiązywał w okresie od dnia 1 czerwca do dnia 30 września każdego roku kalendarzowego w placówkach handlowych prowadzących handel wyłącznie maszynami rolniczymi i częściami zamiennymi do tych maszyn.

Dodatkowo maszyny rolnicze lub części zamienne do nich rolnicy będą mogli kupić także podczas niedzielnych targów i wystaw terenowych, ponieważ w ustawie znalazł się zapis umożliwiający przeprowadzenie ich na dotychczasowych zasadach. Art. 6.1 podpunkt 11 mówi o tym, że zakaz handlu w niedzielę nie będzie obowiązywał w placówkach handlowych organizowanych wyłącznie na potrzeby festynów, jarmarków i innych imprez okolicznościowych, tematycznych lub sportowo-rekreacyjnych, także gdy są one zlokalizowane w halach targowych.

Dzięki tym zapisom rolnicy w okresie wzmożonych prac polowych nie będą musieli martwić się, w przypadku awarii maszyny, o dostępność serwisu i części zamiennych do maszyn i urządzeń.
Bartłomiej Czekała

Źródło: PIGMiUR
Fot. Beba

Picture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy