Reklama zniknie za 11 sekund

Topagrar.plZaloguj

Zmarł Helmut Claas

Obrazek

Wczoraj 5 stycznia 2021 r. w wieku 94 lat zmarł Helmut Claas, który przez wiele lat zarządzał rodzinną firmą Claas.

Dawid Konieczka6 stycznia 2021, 11:16
Helmut Claas urodził się w Harsewinkel w 1926 roku. Jego rodzice August i Paula Claas wspólnie zarządzali wtedy małą firmą zajmującą się maszynami rolniczymi, zatrudniającą wówczas około 100 pracowników. Po ukończeniu szkoły średniej uczył się mechanika. Następnie odbyły się staże w firmach zajmujących się obróbką metali i dalsze studia praktyczne w zakresie odlewnictwa. Po uzyskaniu dyplomu z rolnictwa w Paryżu, podjął się planowania i założenia firmy dystrybucyjnej CLAAS we Francji, dzisiejszej firmy Claas France SAS. W 1958 r. Dołączył do rodzinnej firmy swoich rodziców w Harsewinkel. Tutaj początkowo poświęcił się przede wszystkim swojej specjalności, rozwojowi techniki.

W 1962 roku został dyrektorem zarządzającym. Kiedy firma została przekształcona w otwartą firmę handlową (OHG) w 1978 roku, Helmut Claas dołączył jako osobiście odpowiedzialny partner. W trakcie przekształcenia firmy w 1996 roku w spółkę komandytowo-akcyjną przeszedł z funkcji wspólnika zarządzającego na stanowisko przewodniczącego rady nadzorczej i przewodniczącego rady akcjonariuszy.

Helmut Claas zawsze zwracał szczególną uwagę na rozwój przyszłościowych produktów i ich ekonomiczną produkcję seryjną. W jego erze, po udanym kombajnie DOMINATOR, przyszedł później całkowicie nowy projekt kombajnu LEXION, który jest obecnie uważany za najpotężniejszy kombajn na świecie. Sieczkarnia samojezdna JAGUAR i duży ciągnik XERION również stały się historiami sukcesu pod kierunkiem Helmuta Claas.

W 2003 roku wykonał ważny krok dla przyszłości firmy: CLAAS przejął całą produkcję ciągników od Renault we Francji. W czasach gdy firmę prowadził Helmut Claas tworzono i rozbudowano zakłady produkcyjne w Rosji, USA i Chinach.

Cztery znane na całym świecie uniwersytety na Węgrzech, w Wielkiej Brytanii, Bułgarii i Niemczech przyznały Helmutowi Claas tytuł doktora honoris causa. W 2000 roku otrzymał honorowy tytuł „doktora nauk rolniczych” na Uniwersytecie Stuttgart-Hohenheim. To właśnie ta uczelnia powołała go w 2004 roku do Senatu Honorowego.

W czerwcu 2009 roku Moskiewski Uniwersytet Goryaczkina nadał Helmutowi Claas tytuł profesora. Również w 2009 roku Republika Francuska podniosła Helmuta Claasa do rangi rycerza francuskiej Legii Honorowej, honorując w ten sposób jego zasługi jako pioniera współpracy francusko-niemieckiej. W listopadzie 2013 r. Helmut Claas został ostatecznie wprowadzony do Hall of Fame „American Equipment Manufacturers” (AEM). Ważnym wydarzeniem roku 2017 było przyznanie Medalu Diesla przez Niemiecki Instytut Wynalazczości.

Osobiste nagrody, takie jak honorowe obywatelstwo jego rodzinnego miasta Harsewinkel, Medal za Zasługi landu Badenia-Wirtembergia czy Order Zasługi francuskiego ministra rolnictwa uzupełniają jego życiową pracę.

Helmut Claas był przede wszystkim rolnikiem. Prowadził gospodarstwo we Wschodniej Anglii w Wielkiej Brytanii i często tam przebywał z żoną Eriką. Był bardzo szczęśliwy, że utrzymywał kontakt z okolicznymi rolnikami i bardzo dbał o gospodarstwo. Był także zapalonym myśliwym.

Długo też przygotowywał się do ciągłego rozwoju rodzinnej firmy, ponieważ kolejne pokolenie przejęło już odpowiedzialność w Grupie CLAAS. Jego córka Cathrina Claas-Mühlhäuser, jako przewodnicząca komitetu akcjonariuszy, teraz kieruje wszystkimi decyzjami i rozwojem odnoszącej sukcesy grupy przedsiębiorstw.

Śmierć Helmuta Claasa pozostawia lukę, której nie można zamknąć w świecie techniki rolniczej. Jego śmierć wywołuje głęboki smutek, nie tylko u rodziny i krewnych, ale także ponad 11 000 pracowników na całym świecie.

Źródło: www.claas-gruppe.com

Picture of the author
Autor Artykułu:Dawid Konieczka
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy