Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a

25 lat firmy ADOB

Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Consultingowe ADOB to znany od lat dostawca nawozów głównie do nawożenia dolistnego. Może nie wszyscy wiedzą, ale jest to przedsiębiorstwo polskie mające siedzibę w Poznaniu. Ta rodzinna firma działa na naszym rynku już 25 lat.
Tomasz Czubiński25 marca 2015, 15:18

Jest to jedna z najbardziej innowacyjnych firm dostarczających nawozy mikroelementowe w całej Europie. Jako jedyna pokusiła się o sprostanie niełatwej procedurze wpisania do załącznika dyrektywy nawozowej aż dwóch nowych czynników chelatyzujacych: IDHA i HBED.
- Procedura wpisania IDHA do załącznika dyrektywy a co za tym idzie legalnego wykorzystania jej w procesie produkcji nawozów trwała 7 lat - powiedział prezes i właściciel firmy ADOB Adam Nawrocki. Jej koszty ocenia na 600 tys. euro. Procedura taka obejmuje szereg etapów. Są to m.in.: rejestracja na poziomie krajowym jednego z państw UE; opracowanie normy przez producenta, która jest poddana testom w min. 8 krajach UE oraz weryfikacji statystycznej; zatwierdzenie normy europejskiej przez wszystkie kraje członkowskie oraz parlament europejski; rejestracja nowej substancji w systemie REACH (z badaniami biologicznymi, toksykologicznymi, ekotoksykologicznymi itd.); aplikacja przez państwo członkowskie UE celem włączenia nowego nawozu do dyrektywy 2003/2003 (firma nie ma prawa do występowania o rejestrację nowego produktu - musi to zrobić kraj członkowski UE).
Podczas uroczystości jubileuszu 25-lecia firmy ADOB prezes Adam Nawrocki zwrócił uwagę na konieczność uświadamiania rolników w istniejących różnicach pomiędzy nawozami rejestrowanymi wg prawa UE a innymi wynalazkami opartymi na produktach odpadowych, takich jak aminokwasy czy algi morskie, których skuteczności nie można udowodnić metodami naukowymi. Wystosował apel, aby wszystkie jednostki mające do czynienia z nawozami – producenci, importerzy, dystrybutorzy, doradcy oraz specjalistyczna prasa – powinni zwracać baczną uwagę na zagadnienia merytoryczne oraz formalno-prawne dotyczące nawozów WE, tak aby końcowy odbiorca mógł mieć dostęp do produktów sprawdzonych i dających się zanalizować a przez to zapewniających ich skuteczne działanie.
Firma ADOB działa w około 70 państwach świata dostarczając nawozy, szczególnie mikroelementowe. Posiada w tej chwili 9 globalnych patentów. Do znanych polskim rolnikom produktów należą nawozy typu Basfoliar, nawozy jednoskładnikowe dolistne, nawozy doglebowe, nawozu NPK z mikroelementami, chelaty IDHA i EDTA, azotany magnezu i wapnia oraz siarczan magnezu. ADOB działa w 3 zakładach produkcyjnych i zatrudnia ponad 236 osób. Obecna oferta obejmuje 268 produktów. Warto zauważyć że większość produkcji to eksport (72%). Według danych sondażowni GfKPolonia: ADOB jest liderem nawozów dla upraw rolniczych (upraw: kukurydza, rzepak, zboża, buraki, ziemniaki) z 20,6% obrotu.
tczPicture of the author
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)