Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Czekają nas zmiany w pogodzie. Od kiedy?

Obrazek

Środa to preludium zmian w pogodzie. Bardziej zróżnicowaną aurę i na znacznym obszarze Polski odczujemy w czwartek.

Janusz Biernacki28 marca 2022, 11:20
Pod koniec miesiąca pogoda ma się wyraźnie zmienić. Już w środę synoptycy przewidują w woj. podlaskim, mazowieckim lubelskim, na północy świętokrzyskiego i w południowym pasie woj. dolnośląskiego spadek temperatury w dzień do 2–3°C i lekkie opady śniegu (patrz mapa; źródło IMGW).
Jeszcze większa zmiana pogody czeka nas w czwartek. Tego dnia, poza woj. pomorski, warmińsko-mazurskim i podlaskim, należy oczekiwać spadku temperatur poniżej zera, lokalnych przymrozków także w dzień oraz oblodzenia dróg i chodników. Najgorzej będą mieli mieszkańcy woj. śląskiego, świętokrzyskiego, małopolskiego i podkarpackiego, w których spadki temperatury i opady śniegu będą największe, a okrywa śnieżna może wynieść kilka cm. W większości centralnych i zachodnich województw przewiduje się natomiast brak opadów śniegu i przygruntowe przymrozki poniżej –1°C (patrz mapa; źródło IMGW).
Niestety, znaczących dla rolnictw opadów deszczu, w kolejnych dniach nie widać. Rośliny muszą więc korzystać z głębszych rezerw wody glebowej, ze zjawiska podsiąkania kapilarnego, korzystnego także dla przechodzenia nawozowych składników pokarmowych – zwłaszcza tak potrzebnego w tym czasie azotu – do roztworu glebowego.
Pogodowo marzec był dość stabilnym miesiącem, lecz dla rolnictwa niekoniecznie korzystnym. Niemal każdego dnia na d ranem występowały w prawie całym kraju przygruntowe przymrozki, lokalnie dochodzące prawie do –10°C, a w dzień dominowała słoneczna pogoda, z temperatura powietrza ok. plus 10°C. Nie był to korzystny układ dla ruszających z wegetacją ozimin, z czym mamy do czynienia od ok. połowy marca. Tak znaczne amplitudy mogły spowodować wymarzanie roślin, zwłaszcza po ruszeniu wegetacji, kiedy mija bezpowrotnie ich naturalna zimotrwałość.
Najbardziej niekorzystnym elementem marca był skrajny deficyt opadów. Występowały one lokalnie, głównie na zachodzie i południu kraju, lecz nie przekraczały one 2–3 mm. Skutkuje to nadmiernym przesuszeniem wierzchniej warstwy gleby, do ok 5–7 cm, co, wspólnie z przygruntowymi przymrozkami i wychłodzoną glebą, będzie zapewne rzutowało na wschody buraka cukrowego czy sianych w tym terminie zbóż jarych. Suszę powierzchniową potwierdzały nie tylko braki opadów, ale także unoszące się na polach tumany kurzu za maszynami uprawowymi i siewnikami.
[bie]


Picture of the author
Autor Artykułu:Janusz Biernacki
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)