Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Alert – burze z gradem i silnym wiatrem

Obrazek

Jak prognozują synoptycy IMGW, od środy do piątku w wielu rejonach kraju czeka nas dynamiczna pogoda. Wystąpią intensywne opady, miejscami spadnie grad, a wiatr może wiać z prędkością ponad 100 km/godz. Sprawdź, kiedy i gdzie będzie najgroźniej.

Janusz Biernacki7 czerwca 2022, 16:50
Nadciągające nad Polskę fronty atmosferyczne, a wraz z nimi zmienne masy powietrza pod względem uwilgotnienia i temperatury, to najlepsze zwiastuny zbliżającej się dynamicznej pogody.
W środę we wschodniej połowie kraju (od południa, po północ), meteorolodzy przewidują występowanie burz z opadami deszczu i lokalnie gradu. Skala zjawisk ma wartość 1-stopnia, co oznacza, że opady mogą osiągnąć wielkość 20–30 mm, lokalnie do 40 mm (40 l wody/m2). Podczas burz prędkość wiatru będzie dochodziła do 70–90 km/godz.
Podobnej pogody powinni spodziewać się mieszkańcy niemal całej Polski w czwartek, poza woj. lubuskim i dolnośląskim. Dla tych obszarów także przewiduje się opady deszczu, gradu i porywów wiatru w skali 1-stopnia. Tego dnia najgorsze prognozy obejmują woj. warmińsko mazurskie, gdzie wydane przez IMGW ostrzeżenie ma zakres 2-stopnia. W tym wariancie zagrożenia opady będą intensywne, tj. od 30 do 50 mm. Porywy wiatry podczas burz osiągną wartość 90 km/godz., a maksymalnie mogą wynieść do 115 km/godz., co nasila skalę potencjalnych strat w uprawach (wyleganie), obejściach gospodarskich (zerwane dachy, uszkodzone budynki), a także na drogach i w miastach (połamane i przewracane duże drzewa). Tego dnia w tym województwie należy także spodziewać się silniejszego opadu w postaci gradu, co również może zwiększyć szkody rolnicze (patrz mapa zagrożeń; źródło IMGW).
Z kolei w piątek (10.06) burze pierwszego stopnia, bez opady gradu, wystąpią w woj. śląskim, małopolskim, południowej części świętokrzyskiego i podkarpackim. Natomiast w woj. podlaskim, mazowieckim, lubelskim i północnej części świętokrzyskiego prognozowany jest tego dnia także słaby, lokalny opad gradu.
[bie]


Picture of the author
Autor Artykułu:Janusz Biernacki
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)