Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Alerty IMGW: Po burzowym weekendzie czeka nas także burzowy tydzień

Obrazek

W wielu regionach Polski susza dokucza uprawom i tam każda kropla jest na wagę złota. Ale intensywne, burzowe opady deszczu tez nie są dobre ponieważ mogą przynieść więcej szkód niż pożytku. Wygląda jednak na to, że w najbliższych dniach możemy się spodziewać takiej właśnie pogody - IMGW właśnie wydało alerty.

Justyna Czupryniak16 sierpnia 2022, 13:21

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej we wtorkowy poranek wydał ostrzeżenie I stopnia przed burzami z gradem dla niemal całej Polski.

Burze z gradem w Polsce

IMGW wydało ostrzeżenie pierwszego stopnia przed burzami z gradem dla województw pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, śląskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego oraz części województw zachodniopomorskiego, warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego, mazowieckiego, opolskiego i lubelskiego.

W trakcie burz prognozowane jest wystąpienie silnych opadów deszczu od 20 mm do 35 mm. Synoptycy przewidują również porywy wiatru do 70 km/h, lokalnie do 80 km/h. Możliwe są także opady gradu. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska atmosferycznego wynosi 80% i obowiązuje od 16 sierpnia 2022 r. (godz. 12.00) do 17 sierpnia 2022 r. (godz. 00.00).Ostrzeżenia hydrologiczne

Intensywne opady deszczu niosą ze sobą także inne zagrożenia. Jak informuje IMGW, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych, mogą wystąpić gwałtowne wzrosty poziomu wody i podtopienia, z przekroczeniami stanów umownych. Te alerty dotyczą głównie południowo - wschodnich województw Polski.źródło: IMGW


Koniec tygodnia także burzowy

Według aktualnych prognoz, także pod koniec tygodnia w piątek, sobotę i niedzielę niemal w całym kraju możemy się spodziewać burz, intensywnych opadów deszczu i porywistego wiatru. Lokalnie ma podczas burz spaść od kilkunastu do kilkudziesięciu litrów wody na metr kwadratowy. Przypominamy, aby w przypadku nadchodzącej burzy schować maszyny i urządzenia rolnicze do budynków, pozamykać okna, bramy i zabezpieczyć w miarę możliwości inne mienie przed możliwym zniszczeniem lub zalaniem.

oprac. Justyna Czupryniak

Źródło: IMGW/TwitterPicture of the author
Autor Artykułu:Justyna Czupryniak
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)