Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Ardanowski: Będzie 1,5 mld zł dla poszkodowanych przez suszę

Obrazek

Będzie 1,5 mld złotych dla poszkodowanych przez suszę rolników - zapowiada minister Jan Krzysztof Ardanowski, który nie wyklucza nowelizacji budżetu państwa już na najbliższym posiedzeniu Sejmu. Jednocześnie winą za niedostarczenie protokołów z szacunkami strat obarcza samorządy, które jego zdaniem prowadzą szkodliwą grę polityczną. 

wk8 września 2018, 11:24
Z ostatnich danych resortu rolnictwa wynika, że tegoroczna klęska suszy dotknęła 200 tys. gospodarstw położonych na 3,5 mln ha. Rząd zapewnia, że rolnicy nie zostaną pozostawieni sobie. Obiecywana poprzednio kwota pomocy w wysokości 800 mln zł jest już nieaktualna. - Będzie to ok. 1,5 mld złotych. To są kwoty, jakich nigdy nie było w budżecie na tego typu zdarzenia i to nie są środki zabrane z innych resortów. To będą środki ze zwiększonych dochodów państwa, a nie że zabierzemy jakimś innym grupom zawodowym. To co jest zabierane złodziejom trafi nie tylko dla dzieci, ale także dla rolników – mówił wczoraj wieczorem na antenie Telewizji Polskiej minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

Decyzja o przeznaczeniu 1,5 mld zł dla ofiar suszy ma zapaść na najbliższym przyszłotygodniowym posiedzeniu Sejmu. W tym celu niezbędna będzie decyzja komisji finansów publicznych, ale niewykluczone, że parlament będzie musiał dokonać nowelizacji tegorocznego budżetu. Minister Ardanowski powtórzył, że w pierwszej kolejności o pomoc mogą się ubiegać ci rolnicy, których straty przekraczają 70%
Wina samorządów
Szef resortu rolnictwa poskarżył się również na słabe tempo przekazywania przez samorządy protokołów z szacunkami strat. Na razie dokumenty niezbędne do wypłacenia rolnikom pomocy przesłało do wojewodów tylko 1/3 gmin. – I trudno powiedzieć, że trwa szacowanie, bo jest już po żniwach. To, co komisje już przygotowały trzeba wpisać w taki formularz i wysłać do wojewody. Nie wydaje się to być zbyt skomplikowane – powiedział J. K. Ardanowski.

Zdaniem ministra może to być celowe działanie samorządów, które chcą storpedować pomoc rządu dla rolników. – To jest element gry, która toczy się przed wyborami. Na zasadzie PiS wam nie pomaga, rząd wam nie pomaga, ministerstwo nie chce dawać pieniędzy. Ale w szufladzie leżą dokumenty niewysłane do wojewody. Generuje się w ten sposób niezadowolenie rolników. To się bardzo źle dla samorządów skończy, jeżeli taką politykę chcieliby stosować – dodał minister Ardanowski.
Ceny żywności bez zmian
W opinii szefa resortu rolnictwa tegoroczna susza choć tragiczna w skutkach, nie powinna spowodować wzrostu cen żywności. Zbiory zbóż będą wprawdzie o 15% mniejsze, ale zbiory zbóż jakościowych są w Polsce od lat bardzo dobre i nie powinno ich zabraknąć.    wk


Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)