Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Ardanowski: środków do produkcji nie powinno zabraknąć

Obrazek

W wywiadzie z ministrem Ardanowskim redaktor naczelny „top agrar Polska” Karol Bujoczek pytał o rynek środków ochrony roślin i nawozów i o dostępność produktów w dobie koronawirusa.

Jacek Daleszyński30 marca 2020, 14:35
Sezon prac wiosennych się rozkręca i rolnicy potrzebują środków ochrony roślin i nawozów. Do naszej redakcji docierają sygnały i obawy, że może ich tej wiosny brakować. Kwestia ta była jednym z wątków rozmowy z ministrem rolnictwa Janem Krzysztofem Ardanowskim.

– Rynek ten funkcjonuje, producenci wytwarzają środki i nawozy, mają je na magazynach i chcą sprzedawać. Sami rolnicy dla sprawnego zaopatrywania się w środki mogą robić wspólne zakupy. Mogą też na zasadzie zwykłej życzliwości sąsiedzkiej kupić potrzebny towar innemu rolnikowi, by ten nie musiał jechać do sklepu – mówił minister Ardanowski. Dodał, że w tym zakresie resort nie przewiduje żadnej interwencji bo nie ma na chwilę obecną takiej potrzeby.

Obawy jednak o dostępność potrzebnego towaru są, więc być może warto zaplanować, co i w jakiej ilości może być tej wiosny potrzebne i niektóre produkty kupić wcześniej, zanim zapotrzebowanie na nie wzrośnie.

Myślimy nad nowymi rozwiązaniami

Minister przy okazji dostępności środków do ochrony roślin wspomniał o ważnym zagadnieniu, szczególnie dla producentów rzepaku.
– Obecnie testujemy też i chcemy wprowadzić nową zaprawę do rzepaku od firmy Bayer, która nie będzie miała mankamentów neonikotynoidów. Stopniowo więc będziemy wycofywać jedne rozwiązania i wprowadzać drugie. Te rozwiązania są potrzebne, bo bez ochrony insektycydowej nasion w tym roku mielibyśmy takie nagromadzenie szkodników w glebie, że z rzepaku nic by nie zostało – mówił minister.

Zapraszamy do obejrzenia całego wywiadu z ministrem – wystarczy kliknąć TUTAJ.

jd, fot. Daleszyński


Picture of the author
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)