Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Artur Szymczak: uprawa gleby wymaga dokładnego planowania w całym płodozmianie

Jednym z partnerów sesji „Uprawa i technika 1” był Artur Szymczak z firmy Kuhn Maszyny Rolnicze. Rozmawialiśmy z nim m.in. o uprawie gleby w warunkach powtarzających się okresów suszy, oszczędnym gospodarowaniu wodą, a także zabiegach pozwalających poprawić strukturę gleby.

Dawid Konieczka12 grudnia 2022, 08:00

Nasz rozmówca wskazał, że zmiany klimatyczne tj. okresowe susze i nawalne deszcze maja duży wpływ na podejście do uprawy gleby. Tak naprawdę każdy rolnik powinien dokładnie planować zabiegi uprawowe dla pełnego sezonu wegetacyjnego. Ważną rolę w tym planowaniu odgrywa płodozmian, okazuje się, że nie zawsze konieczna jest głęboka uprawa przed siewem. Celem głębokiej uprawy jest stworzenie warunków do gromadzenia wody w glebie, która będzie dostępna dla roślin w późniejszym terminie.

Plan uprawy powinien uwzględniać także gromadzenie materii organicznej w glebie, np. rozdrobnionej słomy czy uprawę międzyplonów. Każdy z zaplanowanych zabiegów powinien przynieść zamierzony cel. Gdy plan jest gotowy można go łatwo korygować dostosowując się do aktualnych warunków pogodowych.

Jeśli chcesz dowiedzieć się jak uprawiać pola i do jakich celów dążyć, jak dbać o utrzymanie właściwej struktury gleby, a także poznać zalety nowych systemów uprawy gleby obejrzyj cały film.Picture of the author
Autor Artykułu:Dawid Konieczka
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)