Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Austrii nie udało się z zakazem glifosatu

Obrazek

Wysiłek Austrii w celu zakazania stosowania glifosatu był nielegalny, o czym właśnie poinformowała austriacki rząd Komisja Europejska. Glifosat jest zatwierdzony w całej UE i musi być również stosowany we wszystkich krajach.

dr Maria Walerowska19 sierpnia 2020, 16:07

Z punktu widzenia Komisji Europejskiej samodzielne wysiłki Austrii mające na celu zakazanie glifosatu są niedozwolone – wynika to z oświadczenia UE w sprawie austriackiego projektu ustawy, informuje dpa, powołując się na Ministerstwo Rolnictwa w Wiedniu. Bruksela uważa, że zasada ostrożności została uwzględniona w wystarczającym stopniu i nie ma konkretnego zagrożenia dla zdrowia, a także nie istnieją specyficzne dla kraju warunki rolnicze lub ekologiczne, które mogłyby uzasadniać wprowadzenie krajowego zakazu.

Austriacki parlament podjął decyzję o zakazie stosowania glifosatu po naciskach opozycyjnych socjaldemokratów (SPÖ) zeszłego lata. Ustawa nie weszła w życie zgodnie z planem na początku 2020 r. ze względu na błąd formalny. SPÖ chce przestrzegać zakazu i wezwała już do przyjęcia nowej ustawy, zanim Bruksela wydała swoją opinię. Według minister rolnictwa Elisabeth Köstinger (ÖVP), oświadczenie UE potwierdza obawy wyrażone przez jej ministerstwo. 

– Nie udało się udowodnić żadnych problemów austriackich, które uzasadniałyby zakaz stosowania glifosatu – powiedziała minister rolnictwa. 

Pamiętajmy, że w 2017 r. UE zatwierdziła stosowanie glifosatu na kolejne pięć lat.

Źródło: topagrar.comPicture of the author
Autor Artykułu:dr Maria Walerowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)