Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

BASF – podsumowanie sezonu i pierwsze prognozy

04.12.2018

Drukuj

BASF – podsumowanie sezonu i pierwsze prognozy

Artykuł dostępny

W efekcie rynek środków ochrony roślin spadł o 4%, lecz firmie BASF udało się powtórzyć wynik z poprzedniego sezonu. Finalnie ten rok kończymy z podobnymi zapasami, jak w poprzednim sezonie – podkreślał Cezary Urban, dyrektor działu BASF Agricultural Solutions, podczas konferencji prasowej podsumowującej miniony sezon. – Nasze innowacje z ostatniego sezonu to z pewnością Sercadis – nowy fungicyd z zawierający s.cz. z grupy SDHI dedykowany w sadach do walki m.in. z parchem czy mączniakiem. Naszym sukcesem jest także silna pozycja produktu Priaxor na rynku czy zaprawy Systiva, która została pozycjonowana nie tylko w jęczmieniu, ale także w pszenicy. Mimo już kilkuletniej obecności na rynku produkt Caryx nadal nas nie zawiódł – podkreślał Cezary Urban.

r e k l a m aOczywiście rok 2018 dla firmy BASF to  zakup szeregu aktywów od firmy Bayer. W efekcie w Europie pojawi się rzepak pod marką InVigor czy bawełna pod marką FiberMax – dotyczy to przede wszystkim Grecji i Turcji. Najważniejsze rynki dla rzepaku ozimego to: Niemcy, Francja, Wielka Brytania, Polska, Ukraina czy Rumunia, Rosja Kazachstan. Z koeli w krajach bałtyckich ważną rolę odgrywać będzie rzepak jary. Firma BASF planuje także rozwijać hodowlę i w przyszłości wprowadzić na rynek pszenicę mieszańcową.

Rzepaki InVigor w rękach BASF

– Odmiany InVigor to mieszańce starannie wyselekcjonowane – cechują się mocnym systemem korzeniowym, wysoką zdrowotnością wysokim zaolejeniem, szybszą regeneracją, wydłużonym optymalnym terminem siewu – podkreślał Tomasz Kowal, menedżer ds. Sprzedaży Nasion BASF Polska. Mieszańce InVigor to nie tylko odmiany ozime, ale także jare. Wśród tych ostatnich nowością będzie odmiana InVigor Brander o średnio wczesnym terminie kwitnienia i wczesnym do średnio wczesnego terminie dojrzewania. Cechuje ją także wysoka zdrowotność. Drugą odmianą na którą stawiamy jest InVigor Doger – wymieniał Tomasz Kowal. Pracujemy intensywnie nad odmianami pszenic mieszańcowych, nie należy się jednak spodziewać, że ich wprowadzenie na rynek nastąpi przed 2023–2024 roku – dodał.

Polecany artykuł

BASF otwiera stację hodowli roślin– Europejski rynek środków ochrony roślin w 2017 łącznie wyniósł 12,6 mld euro. Największy obrót zanotowała firma Bayer (2,3 mld euro), następnie BASF i Syngenta na zbliżonych pozycjach, dalej Adama oraz Corteva jako 4. dostawca śor na rynek europejski. Największym rynkiem jest rynek francuski, niemiecki i rosyjski, który bardzo mocno rośnie w ostatnich latach. Następnie Hiszpania, Włochy, Wlk.. Brytania i Polska. Wg szacunków spadki śor mogą wystąpić na rynku niemieckim, ale także polskim – mówił Jacek Brol, Marketing Manager w firmie BASF.

Jego zdaniem, jest to efekt główne efekt spadku powierzchni zasiewów ozimin – na skutek m.in. ogromnej suszy w minionym sezonie, ale także efekt praktycznie braku  wiosny oraz gorącej i suchej wiosny oraz lata. W największym stopniu spadł rynek rzepaku w tym sezonie, co było związane z dużo mniejszą powierzchnią zasiewów jesienią 2017 oraz stratami zimowymi. 

Co nas czeka w 2019?

– W tym roku zasiano dużo mniej rzepaku w Europie – może nam zabraknąć nawet kilkaset tys. rzepaku, a zatem można by oczekiwać wzrostów cen rzepaku. Jednak duża podaż soi na rynkach światowych może ograniczyć potencjalne możliwości wzrostu. Z kolei niskie zbiory pszenicy oraz niski poziom zapasów może wpłynąć na utrzymanie się atrakcyjnych cen pszenicy (zbóż). Na rynku sadów – niskie ceny jabłek niosą ryzyko obniżki rynku fungicydów – dodał Jacek Brol. 

Jego zdaniem problemem będzie także zmniejszająca się liczba substancji czynnych.

– Przykładowo to ostatni rok dostępności propikonazolu, co wywoła na pewno zmiany na rynku śor. Mocno dyskutowane w UE są także takie s.cz. jak fenmedifam i desmedifam, co najbardziej odczuje rynek buraków cukrowych – przestrzegał.

Nowa substancja czynna

Firma BASF planuje wprowadzić nową substancję czynną pod nazwą Revysol (mefentriflukonazol) – należący do grupy inhibitorów biosyntezy steroli, zawierający w swojej cząsteczce grupę izopropanolową dającą nowe możliwości zwalczania ras opornych. Rejestracja na poziomie europejskim spodziewana jest w przyszłym roku. Koncern inwestuje także w aplikację Xarvio Field Manager, która ma wspomóc rolników w procesie podejmowania decyzji. 

Walka z podróbkami

360 t w Europie zatrzymanych nielegalnych środków ochrony roślin – 4 sprawy rozpoczęte przez policję czy urzędy celno-skarbowe. Wskutek podjętych działań przez BASF Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Bydgoszczy wydał decyzję nakazującą wycofanie z obrotu preparatu Wolof C 480 SL w ilości 2475 l o wartości ok. 208 494.

– Nasza firma prowadzi szeroką kampanię informacyjną i edukacyjną na temat oryginalnych śor, m.in. z Polskim Stowarzyszeniem Ochrony Roślin (PSOR) – podkreślała Natalia Gackoska – specjalistka ds. rejestracji w BASF. Z kolei Cezary Urban podkreślał, że jako prezes PSOR wnioskować będzie o zakazanie importu równoległego środków, które są przelewane. 

Kinto Plus – nowa zaprawa zbożowa

– W obliczu wycofywania coraz większej liczby s.cz. oraz w dobie zmian klimatycznych zaprawy nasienne będą miały coraz większe znaczenie. Nową zaprawą zbożową firmy BASF jest Kinto Plus, która zawiera Xemium (33,3 g/l), tritikonazol (33,3 g/l), fludioksonil  (33,3 g/l). Spodziewamy się jej rejestracji w kolejnych 10 krajach Europy – w tym także w Polsce w przyszłym roku – mówił Tomasz Jaskulski, regionalny doradca agrotechniczny BASF. Ma ona dodatkowy wpływ na fizjologię roślin – uzyskaliśmy większą zdolność kiełkowania o ok. 5–6 % w stosunku niezaprawionych nasion czy innych zapraw, sprzyja także rozwojowi systemu korzeniowego – dodał. Znana wielu rolnikom zaprawa Kinto Duo dostępna będzie nadal na rynku w najbliższych latach. W nowej zaprawie w stosunku do Kinto Duo poprawiliśmy sypkość o 15%, a także zmniejszyliśmy pylenie o 15% dzięki ulepszonej formulacji produktu – przekonywał Tomasz Jaskulski. 

Zaprawa Kinto Plus jak na razie zarejestrowana jest we Włoszech w pszenicy, pszenżycie, jęczmieniu  i owsie do walki z takimi patogenami, jak m.in. pleśń śniegowa, głownia, fuzarioza, pałecznica zbóż i traw.

Nowości w segmencie warzyw i sadów

Marcin Chojecki z firmy BASF przedstawił nowy fungicyd w segmencie warzyw, który zawiera fluksapyroksad (Xemium) i difenokonazol i ma zwalczać takie patogeny, jak: mączniak prawdziwy, Alternaria, plamistości, rizoktonioza, zgnilizna twardzikowa czy rdza.

– Na podstawie naszych badań wiemy, że ma on działanie zapobiegawcze, wyniszczające i interwencyjne. Zgodnie z wytycznymi FRAC będziemy zalecać ten produkt jednak do stosowania zapobiegawczego – podkreślał Marcin Chojecki. Produkt ten będziemy zalecać w programie ochrony. Na przykładzie marchwi zalecać będziemy Signum 33 WG (1 kg/ha) i nowy fungicyd (1 l/ha). Okres karencji w marchwi dla niego wynosi 7 dni, a np. w truskawce tylko 1 dzień. Producentów roślin strączkowych z pewnością ucieszy także rozszerzona rejestracja herbicydu Wing P 462,5 EC – zalecanego do tej pory w uprawie kukurydzy – dodał.

– W kraju mamy 110 tys. ha sadów w pełni owocujących. W tym roku będzie ok. 5 mln ton – co oznacza katastrofalnie niskie ceny. Dużą konkurencję mamy także w postaci rynku ukraińskiego. Kluczem do sukcesu na tym trudnym rynku jest bardzo wysoka jakość produktu – podkreślał Tomasz Lewandowski, Crop Manager Fruit. Jako firma BASF oferujemy sadownikom wsparcie, tzw. klamrę pirymetanilową. Podstawą tego systemu jest produkt Faban 500 SC i ochrona okołokwitnieniowa sadu m.in. jabłoni. 

Polecane dla Ciebie:

article icon

Rynek zbóż: stawki na krajowym rynku w dół

Czytaj

Galeria zdjęć

Monika Glen – kierownik działu komunikacji i serwisów BASF Agricultural Solutions
Jacek Brol – kierownik działu marketingu BASF Agricultural Solutions
Tomasz Jaskulski – regionalny doradca agrotechniczny BASF
Marcin Chojecki odpowiedzialny w firmie BASF za produkty do ochrony warzyw i roślin strączkowych
Tomasz Kowal – kierownik ds. sprzedaży nasion BASF
Tomasz Lewandowski – odpowiedzialny za produkty do ochrony sadów
Zespół BASF

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii